Mbetet mister vrasja e shqiptarit në punishten ku punonte në Itali, u qëllua në kokë me pistoletë me silenciator

Një vrasje e tmerrshme, një motiv për t’u zbardhur dhe një vrasës ende i lirë. Një mister që vjen nga Vernante, në provincën e Cuneos: viktima është Klaudio Myrtaj, një punëtor 34-vjeçar shqiptar, i cili jetonte prej dy vitesh në Itali. Pasditen e së shtunës, datë 4 nëntor, burri u gjet i plagosur në një punishte zdrukthtari që ndodhej pranë bashkisë, ku punonte me pronarin. I goditur në kokë nga vrasësi, 34-vjeçari ka ndërruar jetë pas shtrimit në spital në Cuneo, pa mundur të zbulojë identitetin e personit që e qëlloi.

Siç konfirmohet edhe nga TorinoToday, karabinierët janë në kërkim të personit përgjegjës dhe po përpiqen të kuptojnë motivin e krimit. Ata morën imazhe nga kamerat e vëzhgimit në zonë. U intervistuan klienti që ngriti alarmin, marangozi pronar i dyqanit dhe e dashura e burrit. Askush në zonë nuk e ka dëgjuar të shtëna dhe për këtë arsye ka gjasa që vrasësi të ketë përdorur një silenciator.

Viktima jetonte në Itali prej dy vitesh: punonte në kantierin e tunelit Col di Tenda dhe ndihmonte marangozin të fitonte disa të ardhura. Për momentin ka dy pista kryesore për hetuesit: njëra e lidhur me krimin e vogël të organizuar lokal, tjetra me një motiv të mundshëm pasioni. Hetuesit po shikojnë gjithashtu pamjet nga kamerat e vëzhgimit në zonë, me shpresën se njëri prej tyre mund të ketë filmuar vrasësin përpara se të mbërrinte në dyqanin e zdrukthtarisë ose pas arratisjes së tij./Liberale.al

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *