Dëshmia e ekspertit që zhvarrosi Enver Hoxhën: Letra që gjetëm brenda arkivolit…

Nga Prof. Dr. Bardhyl Çipi Zhvarrimi i kufomës së Enver Hoxhës Në ekzaminimet mjekoligjore një vend…

Continue Reading

Tragjedia e Llogarasë me 23 të vdekur, dokumenti sekret, pse u rrëzuan helikopterët në 1989

Më 22 nëntor 1989 ndodhi e para ngjarje e kronikës së zezë që kapërceu kufijtë shtetërorë…

Continue Reading

Kostumet, kravatat, pajisjet e zyrës, makinat… ku ruhen sendet personale të Enver Hoxhës

Janë qindra sende e artikuj të ish-diktatorit Enver Hoxha, të cilat prej mëse 3 vitesh janë…

Continue Reading

Një qytet me 850 milionë lekë! Si u ndërtua Kukësi i ri, 4 variantet e panjohura dhe “zhdukja” e Kukësit të Vjetër nga HEC Fierzë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Në vitin 1961, Drejtorisë së Projektimit dhe Ndërtimit të Hidrocentraleve i vjen urdhëri…

Continue Reading

Misteri i grabitjes së Bankës së Napolit në Fier, 1943

Nga Kreshnik Kuçaj Në mesnatën e 7 dhjetorit të vitit 1943, ndërsa banorët e Fierit po…

Continue Reading

EMRAT / 120 shqiptarët që në vitet ‘60 kishin 1.2 mln dollarë në Bankën e Shtetit komunist

Sa herë që regjimi komunist përballej me vështirësi ekonomike, i drejtohej tregtarëve. Kjo ndodhi për herë…

Continue Reading

Kujtimet e mjekut që nuk jeton më: Vjehrrat dhe nuset e Bllokut, historia e çekes misterioze të Mehmetit

Nga Isuf Kalo (1942-2023) Mjekët e Klinikës Speciale ishin veçanërisht të kërkuar dhe më të preferuar…

Continue Reading

Ish-kryehetuesi: Mehmet Shehun e vrau me dorën e vet Kadri Hazbiu. Një mjek shumë i njohur e shtriu në krevat

Qemal Lame, ish-kryehetues i Shqipërisë që nga viti 1982, ka dhënë së fundmi një intervistë në…

Continue Reading

Kur Fan Noli i shkruante Enver Hoxhës: Thuaji Tuk Jakovës të tërheqë akuzat, ndryshe…

Marrëdhëniet e Fan Nolit me regjimin komunist dhe Enver Hoxhën nuk kan qenë konstante. Megjithëse në…

Continue Reading

Haxhi Qamili, si i vari në litar shokët e tij të ngushtë, kur i premtuan se atij do t’i falej jeta

Bashkëkohësit e thërrisnin Haxhi Zjarrmi se kudo që shkonte digjte shtëpitë e kundërshtarëve, por, edhe të…

Continue Reading

Pse Shqipëria ‘sakrifikoi’ Frangën në vitin 1947 dhe vendosi Lekun si njësi monetare? ‘Shahu’ pak i njohur ekonomik i viteve 1946-1948!

Rruga për në Moskë, kalon nga Beogradi! Kjo shprehje qarkullonte shumë nëpër Ballkan, në mesin e…

Continue Reading

Nga mitet biblike te luftimet izraelito-palestineze, historia e përgjakshme e Gazës

Gaza është vetëm 41 km e gjatë dhe 11 km e gjerë, por ky rrip i…

Continue Reading