Zelensky: Konflikti Izrael-Gaza po heq fokusin nga lufta në Ukrainë

Lufta Izrael-Gaza po “ia heq fokusin” konfliktit në Ukrainë, ka pranuar presidenti i vendit Volodymyr Zelensky. Ai tha se ky ishte “një nga qëllimet” e Rusisë, e cila nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022.

Dhe ai mohoi se luftimet në Ukrainë kishin arritur në një ngërç, pavarësisht një vlerësimi të fundit për këtë nga gjenerali më i lartë ushtarak i vendit. Kundërofensiva e Ukrainës në jug deri më tani ka bërë pak përparim.

Kjo ka nxitur frikën e lodhjes nga lufta në mesin e aleatëve perëndimorë të Kievit, me sugjerime për ngurrim në rritje në disa kryeqytete për të vazhduar dhënien e armëve dhe fondeve të avancuara Ukrainës.

Duke folur në konferencën e së shtunës në Kiev me Presidenten vizituese të Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Zelensky tha: “Është e qartë se lufta në Lindjen e Mesme po ia heq fokusin” Ukrainës.

Ai tha se Rusia donte që ky fokus të “dobësohej”, por theksoi se “gjithçka është në fuqitë tona”.

Ai pranoi se Rusia “po kontrollonte qiejt” dhe se Ukraina kishte nevojë urgjente për avionë luftarakë F-16 të prodhimit amerikan dhe mbrojtje të avancuara kundërajrore për të ndryshuar situatën.

Udhëheqësi ukrainas kujtoi se vitin e kaluar, gjithashtu ishte folur shumë për një ngërç në fushën e gjerë të betejës në Ukrainë, por ai vuri në dukje fitoret e mëvonshme ushtarake të Kievit në rajonin verilindor të Kharkiv dhe Kherson në jug.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *