SHBA ofron 425 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Kievin, përfshirë raketat anti-drone

Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë armë dhe pajisje shtesë në vlerë 425 milionë dollarë për Ukrainën për luftën e saj të vazhdueshme kundër pushtimit rus, njoftoi të premten administrata Biden.

Paketa përdor fondet e fundit në Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI), një fond prej më shumë se 18 miliardë dollarësh që lejoi administratën e Bidenit të blinte armë nga industria, në vend që të tërhiqte nga rezervat e armëve amerikane.

Pentagoni tha se armët që do të dërgohen në Kiev nën autoritetin e tërheqjes përfshijnë municione shtesë për sistemet kombëtare të avancuara të raketave sipërfaqe-ajër (NASAMS), municione për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë (HIMARS), artileri 105 dhe 155 milimetra, Armë antitank TOW, mina kundër personelit Claymore, armë të vogla dhe një duzinë kamionësh.

Biden po u bën thirrje ligjvënësve amerikanë të miratojnë më shumë ndihmë për Kievin. Dhoma e Përfaqësuesve, e udhëhequr nga republikanët, këtë javë miratoi vetëm ndihmën për Izraelin për luftën e tij kundër Hamasit, ndërsa ndihma shtesë për Ukrainën vazhdon të ketë mbështetjen dypartiake në Senatin e kontrolluar nga demokratët.

Që nga pushtimi rus në shkurt 2022, SHBA-ja ka dërguar rreth 44 miliardë dollarë ndihmë sigurie në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *