Rrëzohet avioni amerikan në Mesdheun Lindor, pesë ushtarë të vdekur

Të paktën pesë pjesëtarë të personelit ushtarak amerikan humbën jetën pasi një avion amerikan u rrëzua në Mesdheun lindor gjatë një stërvitje stërvitore, siç njoftoi Komanda Evropiane e SHBA (EUCOM).

EUCOM nuk specifikoi llojin e avionit ose nga po fluturonte, por Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një grup sulmues aeroplanmbajtës në rajon për shkak të luftës Izrael-Hamas.

“Gjatë një misioni rutinë të karburantit ajror si pjesë e stërvitjes ushtarake, një avion ushtarak amerikan me pesë pjesëtarë të shërbimit u rrëzua në Detin Mesdhe. Të pesë anëtarët e shërbimit në bordin e avionit u vranë”, tha EUCOM në një deklaratë.

Uashingtoni ka nxituar mbështetjen ushtarake për Tel Avivin dhe ka forcuar forcat e tij në rajon, duke përfshirë aeroplanmbajtësen USS Gerald R. Ford dhe anije të tjera luftarake pasi grupi i Hamasit sulmoi Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *