“Nuk jam mirë me shëndet”/ Çfarë po ndodh me Papa Françeskun? Nuk arrin të lexojë fjalimin deri në fund

Papa Françesku njoftoi gjatë takimit në sallën e shtypit se nuk është në gjendje të mirë shëndetësore. Rabinëve evropianë, ai u tha se nuk ishte në gjendje të lexonte fjalimin që kishte përgatitur për takimin.

Papa Françesku njoftoi gjatë audiencës së parë publike në zyrën e shtypit të Vatikanit se ai “ka probleme shëndetësore”. Sipas asaj që u bë e ditur, Papa “nuk ndihej mirë”. “Ju përshëndes të gjithëve dhe ju mirëpres. Faleminderit për këtë vizitë, por fatkeqësisht nuk jam mirë me shëndet. Për këtë arsye preferoj të mos e lexoj fjalimin, por ta jap atë për ju që ta merrni me vete”, u tha ai rabinëve evropianë në audiencë.

Papa u shfaq veçanërisht i lodhur dhe nuk vazhdoi të lexonte më fjalimin e tij. Pasdite ishte planifikuar të takohej në sallën Pali VI me 7 mijë fëmijë nga e gjithë bota. Ende nuk është dhënë asnjë informacion për shtyrjen e mundshme të këtyre ngjarjeve, por e sigurt është se Papa Françesku donte ende të mbante fjalimin e tij para rabinëve evropianë.

“Fjala e Zotit i drejton hapat tanë në kërkimin e të tjerëve, në pranim, në durim; sigurisht jo në nxitimin e papritur të hakmarrjes dhe çmendurisë së urrejtjes së luftës. Për ne besimtarët është e rëndësishme të jemi dëshmitarë të dialogut. Terrorizmi, jo lufta, por dhembshuria, drejtësia dhe dialogu janë mjetet e duhura për të ndërtuar paqen”, tha kreu i Vatikanit.

Sipas zëdhënësit të Vatikanit, Matteo Bruni, Papa Françesku “ka pak të ftohtë” dhe një ditë të gjatë me audiencën. “Ai kishte dëshirë të përshëndeste individualisht rabinët evropianë dhe për këtë arsye mbajti fjalimin”, nënvizoi ai. Për pjesën tjetër, aktivitetet e Papës vazhdojnë rregullisht. Pasdite Bergoglio do të takojë fëmijët që kanë ardhur nga e gjithë bota për një apel për paqe.

Papa ka pasur disa probleme shëndetësore kohët e fundit. Një dhimbje gjuri në këmbën e djathtë e kishte detyruar të hipte në një karrige me rrota. Papa vuan prej disa kohësh nga dhimbjet në këmbë, të cilat e penguan atë të gjunjëzohej gjatë kremtimeve eukaristike.

Së fundmi Papa i është nënshtruar edhe një laparotomie në spitalin Gemelli në Romë. Pavarësisht sëmundjeve të lidhura me moshën, Papa Françesku ka theksuar se nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen./Liberale.al

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *