Nënshkruhet marrëveshja, Australia pranon të strehojë shtetin që po mbytet

Rritja e nivelit të detit po bën që Tuvalu, një arkipelag në Paqësor, të zhduket. Kjo është arsyeja pse qytetarët e saj do të duhet të jetojnë në Australi falë një marrëveshjeje të paraqitur këtë të premte.

Kryeministri i Tuvalut, Kausea Natano, dhe homologu i tij australian, Anthony Albanese, kanë nënshkruar një traktat për të siguruar një strehë klimatike në kontinent për 11 000 banorët e Tuvalut, nëse humbasin shtëpitë e tyre.

“Ne besojmë se njerëzit e Tuvalut meritojnë të jetojnë mirë, studiojnë dhe punojnë diku tjetër, pasi ndikimi i ndryshimeve klimatike po përkeqëson situatën”, thanë dy udhëheqësit në një deklaratë të përbashkët.

Tuvalu është aktualisht një nga vendet më të cenueshme në botë për shkak të ndryshimeve klimatike. Popullsia e tij është e ndarë në nëntë ishuj që ngrihen më pak se pesë metra mbi nivelin e detit dhe rritja e nivelit të oqeanit ka bërë që dy prej tyre të zhduken. Natano tha se marrëveshja, e cila tani duhet të ratifikohet nga të dyja palët, është “një mesazh shprese” për vendin e tij.

“Është marrëveshja e parë specifike për emigracionin e lidhur me klimën”, tha Jane McAdam, një specialiste në ligjin e refugjatëve dhe profesore në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor, në Australi. Në përmbajtjen e marrëveshjes, Australia angazhohet gjithashtu të disbursojë 16 milionë dollarë australianë (10 milionë dollarë) për të mbrojtur territorin e arkipelagut të vogël.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *