Kievi: Trupat ruse po përpiqen të rrethojnë një tjetër qytet ukrainas

Trupat ruse kanë nisur sulmet kundër Avdiivka që prej një muaji dhe po tentojë të rrethojnë këtë qytet në Ukrainën Lindore. Zëdhënësi i ushtrisë Ukrainase, Oleksandr Stupun bëri me dije se qëllimi i Rusisë është të marrin në kontroll një fabrikë industriale të rëndësishme strategjike. Ndërkohë theksohet se të paktën dy civilë janë vrarë.

“Fabrika është e rëndësishme” për forcat ruse, por aktualisht mbetet nën kontrollin e Ukrainës”, ka thënë ai.

Në Kherson gjithashtu luftimet janë gjithashtu të ashpra, një burrë u vra në Kintyika nga predhat e artilerisë ruse, tha guvernatori rajonal Oleksandr Prokudin.

Gjithashtu ai njoftoi se një tjetër person u vra dhe pesë u plagosën nga një sulm rus në fshatin Novoraisk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *