Kënga “Fast Car” e Tracy Chapman shpallet kënga e vitit, 35 vjet pas publikimit

Tracy Chapman është bërë kantautorja e parë me ngjyrë që fiton çmimin kënga e vitit të Country Music Awards – 35 vjet pasi “Fast Car” u bë një hit.

Ishte viti 1988 kur tonet e buta dhe tingujt e kitarës të Chapman buronin nga çdo altoparlant me sa duket me makinën e saj fantastike Fast Car. Të mërkurën mbrëma në Nashville, gjatë ceremonisë së CMA, ajo fitoi një çmim të lartë, raportoi fillimisht Rolling Stone . Ceremonia vjetore e çmimeve është një nga festimet më të mëdha të muzikës country.

Fitorja e fundit për këngën popullore të Chapman erdhi shumë kohë pas debutimit të saj nga krijuesi pas një versioni të këngës në vitin 2023 nga këngëtari Luke Combs. Kjo e ndihmoi Fast Car të fitonte popullaritet të ri këtë verë.

Kopertina e Combs arriti vendet kryesore në disa lista muzikore, duke përfshirë tabelën Country Airplay të revistës Billboard, e cila gjurmon këngët më të luajtura në stacionet muzikore të SHBA-së.

Chapman është gruaja e parë me ngjyrë që mban vendin e parë në tabelë që nga krijimi i saj në 1990, raportoi CNN . Chapman, e cila njihet për shmangien e vëmendjes, nuk ishte e pranishme në ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Një deklaratë u lexua në emër të saj nga prezantuesja Sara Evans.

“Më vjen keq që nuk munda të bashkohesha me ju të gjithë sonte. Është me të vërtetë një nder që kënga ime të njihet rishtazi pas 35 vitesh të debutimit të saj”, shkroi Chapman, duke falenderuar Combs dhe “të gjithë fansat e Fast Car”.

Interpretimi i këngës nga Combs u emërua gjithashtu si kënga e vitit. Në një fjalim, ai falënderoi Chapman “për shkrimin e një prej këngëve më të mira të të gjitha kohërave”.

“E regjistrova sepse më pëlqeu kënga. Është kënga e parë e preferuar që kam pasur, në moshën katër vjeçare”, tha ai./Liberale.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *