Këmisha e Princeshës Diana që veshi në fejesë, mund të shitet në ankand për 200 mijë dollarë

Këmisha e veshur nga Diana, Princesha e Uellsit në portretin e saj të fejesës është nxjerrë në ankand. Raportet thonë se veshja do të kushtojë 100,000 dollarë muajin e ardhshëm.

Diana e veshi këmishën në vitin 1981 në një set fotografik për të shpallur zyrtarisht fejesën e saj me princin e atëhershëm Charles, trashëgimtarin e fronit britanik, tani Mbret i Mbretërisë së Bashkuar.

Fotoja, e publikuar në numrin e shkurtit 1981 të revistës Vogue, është bërë nga Anthony Armstrong-Jones, Konti i parë i Snowdon, i cili ishte i martuar me Princeshën Margaret, motrën e Mbretëreshës Elizabeth II.

Bluza me mëngë të gjata është prej mëndafshi dhe ka një fjongo rozë saten që lidhet në një hark poshtë jakës. Një botim i New York Post raporton se këmisha mund të dalë në ankand deri në 200,000 dollarë.

Reklamo ne TiranaWeb

Në vitin 2019 këmisha ishte në Pallatin Kensington në ekspozitën “Diana: Historia e saj e modës”.

Dizajnerët David dhe Elizabeth Emanuel krijuan këmishën duke ripërdorur një nga fustanet e tyre, sipas shtëpisë së ankandit.

Blerësi i këmishës do të marrë gjithashtu një letër autenticiteti të nënshkruar nga Elizabeth Emanuel dhe një kopje të librit të vitit 1998 “Diana Her Life In Fashion” nga Georgina Howell.

Shtëpia e ankandeve pret që ajo të shitet për 80,000 deri në 100,000 dollarë.

Ankandi ‘Julien’s Auctions dhe TCM Present: Hollywood Legend’ i mbajtur në Beverly Hills, Kaliforni dhe në internet nga 14 deri më 17 dhjetor do të shesë fustanin e mbrëmjes të Dianës, krijuar nga stilisti marokeno-britanik Jacques Azagury./Liberale.al


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *