“Gaza është dhe do të mbetet territor palestinez”, SHBA kundërshton një pushtim të ri nga Izraeli

Uashingtoni tha dje se do të kundërshtonte një pushtim të ri afatgjatë izraelit të Rripit të Gazës,një ditë pasi kryeministri Benjamin Netanyahu tha se vendi i tij do të merrte “përgjegjësinë e përgjithshme për sigurinë” në enklavë pas përfundimit të luftës që shpalli në Palestinë.

“Sipas këndvështrimit tonë, palestinezët duhet të jenë në qendër të marrjes së këtyre vendimeve, Gaza është territor palestinez dhe do të mbetet territor palestinez,” tha Vedant Patel, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA, të martën gjatë një konference për redaktorët e akredituar në shtet. Departamenti, diplomacia.

“Në përgjithësi, ne nuk e mbështesim imponimin e një okupimi të ri të Gazës, as Izraeli”, vazhdoi ai.

Izraeli në mënyrë të njëanshme tërhoqi ushtarët dhe kolonët e tij nga Rripi i Gazës në vitin 2005, pas 38 vitesh okupim.

Megjithatë, autoritetet izraelite kanë vendosur një bllokadë të rreptë tokësore, ajrore dhe detare të saj që kur Hamasi mori pushtetin atje në 2007.

Qeveria amerikane megjithatë pranon se “është e pamundur të kthehet në status quo” përpara sulmit të 7 tetorit nga militantët e lëvizjes islamike palestineze në tokën izraelite, më vdekjeprurëse që nga masakra e shtetit të Izraelit në vitin 1948, sipas z. Patel.

“Izraeli dhe rajoni duhet të jenë të sigurt, dhe Gaza nuk duhet dhe nuk mund të jetë më një bazë nga e cila mund të nisë sulmet kundër qytetarëve të Izraelit apo kujtdo tjetër”, shtoi zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA.

Netanyahu tha dje të hënën se vendi i tij do të marrë “për një kohë të pacaktuar përgjegjësinë e përgjithshme për sigurinë” në Rripin e Gazës pas luftës, në mënyrë që të parandalojë, sipas tij, çdo rikthim të Hamasit.

Forcat e armatosura izraelite kanë bombarduar pa pushim enklavën dhe kanë shtuar operacionet tokësore në hakmarrje për sulmin e 7 tetorit që la më shumë se 1,400 të vdekur në anën izraelite, shumica prej tyre civilë të vrarë në të njëjtën ditë, thanë autoritetet.

Më shumë se 10,000 palestinezë, shumica e të cilëve edhe civilë, janë vrarë dhe 20,000 të tjerë janë plagosur në operacionet hakmarrëse ushtarake izraelite, sipas ministrisë së shëndetësisë të qeverisë së Hamasit./Liberale.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *