Forcat izraelite marrin kontrollin e kampit të refugjatëve në Gaza

Trupat izraelite kanë marrë nën kontroll një kamp refugjatësh pranë qytetit të Gazës, sipas një zëdhënësi ushtarak. Admiral Daniel Hagari tha se forcat kishin përfunduar kontrollin e kampit të refugjatëve Shati dhe po lëviznin lirshëm në qytet.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit publikuan disa imazhe duke pretenduar se tregojnë operacionin në kamp. IDF ka shtrirë kontrollin e saj në të gjithë Gazën veriore gjatë ditëve të fundit, duke pretenduar se ka marrë në kontroll ndërtesat qeveritare.

Ministri i mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, tha se Hamasi “humbi kontrollin” në Gazën veriore. IDF tha se gjeti armë dhe eliminoi luftëtarët në vendet qeveritare, shkollat ​​dhe ndërtesat e banimit.

Ushtria izraelite gjithashtu ka pretenduar se ka vrarë disa mijëra luftëtarë të Hamasit, duke përfshirë komandantë të rëndësishëm, ndërsa 46 ushtarë të saj janë vrarë në Gaza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *