Fati tragjik i studentes së vitit të parë, kërkonte shtëpi me qira, përplaset për vdekje në rrugë (mesazhi i ngushëlli

I gjithë komuniteti i Universitetit të Katanias mban zi për ndarjen nga jeta të Chiara Adorno, studente e vitit të parë të Shkencave Biologjike, e cila u godit mbrëmë për vdekje nga një automjet.

Prokuroria e Etnës ka nisur hetimet për aksidentin rrugor, jo shumë larg Poliklinikës. Humbi jetën një studente e re e fakultetit të Shkencave Biologjike, me origjinë nga Solarino: 18-vjeçarja Chiara Adorno. E reja fillimisht u godit nga një skuter Honda dhe më pas nga një Fiat Punto. Nga aksidenti nuk janë lënduar rëndë djali që po kalonte rrugën me të dhe motoçiklisti. Të dy janë trajtuar në vendngjarje. Policia lokale po heton ngjarjen.

Chiara kishte studiuar në shkollën e mesme shkencore Corbino në Sirakuzë dhe, në korrik dhe gusht, shkoi në Katania për studime universitare. Ajo kishte shkruar mesazhe të shumta në rrjetet sociale duke kërkuar strehim, si studente e vitit të parë. Por fati tragjik i ndërpreu udhëtimin duke e larguar nga kjo bote në lule të rinisë.

Familja e saj, në fakt, jeton në Solarino: babai i tij është një ish-punonjës i Konsorciumit Komunal të Sirakuzës dhe nëna, një mësuese e shkollës së mesme. E ka vajtuar edhe motra e saj Egle, me të cilën ishte shumë e lidhur.

“Ne jemi ende në mosbesim dhe të tronditur nga kjo jetë e re e thyer shpejt – deklaron rektori Francesco Priolo – dhe bashkohemi me familjen e saj, duke shprehur ngushëllimet e të gjithë universitetit. Shpresojmë që së shpejti të hidhet dritë e plotë mbi aksidentin që i kushtoi jetën studentes sonë, duke shkurtuar kështu pa mëshirë ëndrrat, shpresat dhe aspiratat që Chiara kishte zgjedhur të realizonte në Universitetin tonë, si vula e një karriere të shkëlqyer shkollore dhe në të njëjtën kohë shpresojmë që së shpejti të përmirësohen kushtet e të riut tjetër të përfshirë në aksident”.
/Liberale.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *