Dy tërmete të forta goditën këtë shtet, ja sa ishte magnituda

Dy tërmete të forta goditën sot Detin Banda të Indonezisë, sipas Shërbimit Gjeofizik Indonezian.

Lëkundjet e para kanë qenë me magnitudë 6.9 ballë dhe kanë ndodhur në mesditë me orën lokale, ndërsa e dyta ka qenë me magnitudë 6.8 ballë dhe ka goditur zonën në mbrëmje.

Siç u bë e ditur, epiqendra e të dy lëkundjeve ishte në det në një distancë prej 255 kilometrash nga ishujt Tanibar në provincën Makuku dhe në një thellësi prej 45 kilometrash.

Kujtojmë se Indonezia ndodhet në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, një zonë me aktivitet të lartë sizmik në pikën e takimit të disa pllakave tektonike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *