Tronditet futbolli spanjoll, Sergio Ramos rezultoi me doping, por UEFA mbuloi rastin

Një skandal i madh dopingu ka tronditur Spanjën. CELAD (Agjencia Spanjolle Anti-doping), dyshohet se mbronte disa atletë që konsumonin substanca të ndaluara. Mes të preferuarve do të ishte Sergio Ramos.

Agjencia Botërore Anti-Doping (WADA) ka hapur një hetim dhe ka kërkuar shpjegime urgjente në lidhje me disa kontrolle “të dyshimta” të bëra me kalimin e kohës nga CELAD, shkruajnë mediat e huaja. Me kalimin e kohës, Ramos ka qenë vazhdimisht në fokus të kontrolleve anti-doping.

Sipas dokumenteve të siguruara nga “Der Spiegel“, Sergio Ramos ka dështuar dy herë në testin antidoping, para finales së Champions League 2017, 4-1 Real-Juve, në Cardiff.

Zyrtarët e UEFA-s dyshohet se e mbuluan rastin, megjithëse ishin të informuar për situatën e kapitenit të Real Madridit. Gjithashtu, sipas të njëjtit burim, Ramos ka dështuar edhe në një provë në një ndeshje të La Ligës në prill 2017.

Sipas raportit, Ramos doli pozitiv për ‘Dexamethasone’, një substancë që mund të përdoret me kusht që UEFA të njoftohet paraprakisht. Protokolli ishte thyer nga ‘Galaktikët’. Me kalimin e kohës, Sergio Ramos hodhi poshtë çdo herë hipotezën sipas së cilës ishte dopuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *