Pezullohen klubet e studentëve që organizuan protestat e luftës në Gaza

Universiteti Amerikan Columbia njoftoi të premten se po pezullon funksionimin e dy klubeve studentore që organizuan demonstrata me një kërkesë qendrore për një armëpushim në luftën Izrael/Hamas, duke i akuzuar ata për ” shkelje të përsëritur” të rregullave për organizimin e ngjarjeve në ambientet e tij.

Dy klubet, Studentët për Drejtësi në Palestinë (SJP) dhe Zëri Hebre për Paqe (JVP), janë pezulluar deri në fund të semestrit të vjeshtës, tha në një deklaratë nga universiteti Gerald Rosberg, nënkryetari i universitetit.

“Ky vendim u mor pasi të dy klubet shkelën në mënyrë të përsëritur politikat e universitetit për mbajtjen e ngjarjeve në ambientet e tij, duke kulmuar me një ngjarje të paligjshme që u mbajt pavarësisht paralajmërimeve dhe përfshinte retorikë kërcënuese dhe frikësuese”, sipas zëvendëspresidentit të Columbia.

Rosberg e bëri të qartë se pezullimi do të hiqet vetëm nëse të dy klubet tregojnë gatishmëri për të respektuar rregullat e institucionit. “Kjo do të garantojë sigurinë e komunitetit tonë dhe mbarëvajtjen e aktiviteteve kryesore të universitetit,” shtoi nënkryetari ekzekutiv.

Qindra studentë të Kolumbisë abstenuan nga mësimet dje të enjten, sipas mediave amerikane, për të marrë pjesë në një demonstratë të organizuar nga dy klubet.

Në tubim, ata i bënë thirrje qeverisë amerikane që të bëjë presion për një armëpushim në Rripin e Gazës, ku bombardimet e pamëshirshme të Izraelit kanë vrarë më shumë se 11,000 njerëz, kryesisht civilë, duke përfshirë më shumë se 4,500 fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Hamasit.

Bombardimet janë si hakmarrje ndaj një sulmi të 7 tetorit nga militantët islamikë palestinezë në Izrael që la 1200 të vdekur, shumica prej tyre civilë, sipas një numri të rishikuar në rënie të lëshuar dje nga autoritetet izraelite.

Sipas raportimeve në shtypin amerikan, disa prej studentëve kërkuan dje që universiteti ta quante “gjenocid” luftën e Izraelit kundër Hamasit në Rripin e Gazës dhe të ndërpresë bashkëpunimin me institucionet izraelite./Liberale.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *