Paralajmërimi i fortë i Sunak: AI rrezik për njerëzimin në shkallën e pandemive dhe luftës bërthamore

Inteligjenca artificiale mund të përbëjë një rrezik për njerëzimin në shkallën e një lufte pandemike ose bërthamore, ka paralajmëruar Rishi Sunak teksa mbledh liderët botërorë në Bletchley Park për të diskutuar se si të rregullohet industria.

Kryeministri tha të enjten se ishte i shqetësuar për rrezikun e paraqitur për publikun nga modelet e avancuara të AI, duke iu bërë jehonë paralajmërimeve të fundit nga disa prej figurave më të larta të industrisë.

Sunak shpreson të sigurojë marrëveshje nga qeveritë, përfshirë SHBA-në, BE-në, Japoninë dhe Kanadanë, se si vendet mund të punojnë së bashku për të testuar sigurinë e mjeteve të AI përpara se ato të lëshohen për përdorim, shkruan “The Guardian”.

Sunak u tha gazetarëve: “Njerëzit që e zhvillojnë vetë këtë teknologji kanë rritur rrezikun që mund të paraqesë AI dhe është e rëndësishme të mos jemi alarmues për këtë. Ka debat për këtë temë. Vetë njerëzit në industri nuk janë dakord dhe ne nuk mund të jemi të sigurt.

“Por ka një rast për të besuar se mund të përbëjë një rrezik në një shkallë si pandemitë dhe lufta bërthamore, dhe kjo është arsyeja pse, si udhëheqës, ne kemi përgjegjësinë të veprojmë për të ndërmarrë hapat për të mbrojtur njerëzit, dhe kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë.”

Fjalët e tij i bëjnë jehonë atyre të Elon Musk, i cili do të zhvillojë një bisedë të enjten mbrëma, që do të transmetohet në platformën e mediave sociale të miliarderit të teknologjisë X. Musk u tha gazetarëve në samit të mërkurën se AI ishte “një nga kërcënimet më të mëdha për njerëzimin”.

Përpjekjet e Sunak për të pozicionuar Mbretërinë e Bashkuar si lider botëror në zhvillimin e rregullave të reja të AI u errësuan pjesërisht të mërkurën nga një njoftim nga sekretarja amerikane e tregtisë, Gina Raimondo, e një Instituti të ri të Sigurisë së AI në Uashington.

Megjithatë, zyrtarët britanikë thonë se presin të punojnë ngushtë me institutin e ri amerikan dhe të tjerët për të krijuar një “rrjet” organizatash të ngjashme që mund të bëjnë testime në mbarë botën. Zyrtarët thonë se ka të ngjarë të zbulojnë detaje të mëtejshme se si do të funksionojë një rrjet i tillë të enjten./Liberale.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *