Pamje tronditëse/ Qyteti islandez në gjendje të jashtëzakonshme, pas tërmeteve rrezikohet nga shpërthimi i vullkanit

Disa ditë, apo edhe orë, shkencëtarët vlerësojnë vullkanin Fagradalsfjall në gadishullin Reykjanes të Islandës përpara se të shpërthejë. Magma po ndërtohet me shpejtësi deri në një thellësi prej 5 kilometrash nën tokë në jugperëndim të vendit, ku më shumë se 3,000 banorë të qytetit të Grindavik u larguan nga shtëpitë e tyre për t’i shpëtuar një peizazhi apokaliptik.

Nata e mbrëmshme ishte më pak e trazuar për rajonin, i cili ndodhet në gjendje të jashtëzakonshme, me “vetëm” 880 tërmete nën magnitudë 3 të regjistruar gjatë natës, dukshëm më pak se rreth 2000 lëkundjet e regjistruara  dy ditët e fundit. Pamjet nga zona janë tronditëse: Toka është ndarë në dysh, rrugët janë shkatërruar, por më e keqja, thonë shkencëtarët, nuk ka ardhur. Nëse vullkani shpërthen, qyteti i Grindavik ka të ngjarë të zhduket nga faqja e dheut.

Shërbimi Meteorologjik i Islandës, duke matur shkallën e infiltrimit të magmës nëntokësore dhe shpejtësinë me të cilën ajo lëviz, njoftoi se ekziston një “rrezik domethënës” i një shpërthimi nga vullkani, i cili ka qenë joaktiv për 800 vjet, para se të jepte shenja jete në vitin 2021. Profesori i vullkanologjisë në Universitetin e Islandës, Thorvaldur Thordarson, duke folur për transmetuesin shtetëror RUV ishte më specifik: “Unë nuk mendoj se një shpërthim do të zgjasë shumë, orë apo disa ditë. Probabiliteti i një shpërthimi është rritur ndjeshëm”.

Dhe çfarë nëse shpërthen? Në këtë rast, shkencëtarët, si vullkanologu Ármann Höskuldsson, paralajmërojnë se vullkani “mund të fshijë të gjithë qytetin e Grindavik”, nga i cili u evakuuan të gjithë banorët e tij. Dhe ata shpjegojnë se ky shpërthim mund të jetë më i keq se shpërthimi i Vestmannaeyjar, i cili, gjysmë shekulli më parë, kishte shkatërruar qytetin.

Banorët kanë lënë çdo gjë pas dhe ata vetë ndajnë mendimin se qyteti dhe rrethina do të shkatërrohet. “Skenari që është në tavolinë tani është se do të ndodhë në qytetin e Grindavik ose në veri të tij. Nuk ka zgjidhje të mirë këtu”, thotë një banore e Grindavikut, e cila e la atë.

Dje, pas një takimi të gjerë midis krerëve të Shërbimit Meteorologjik dhe Universitetit të Islandës, shkencëtarët lejuan banorët të ktheheshin në shtëpitë e tyre për disa orë për të marrë atë që mundnin prej tyre përpara se të largoheshin përsëri nga zona. Vullkanologët kanë regjistruar një ‘lum’ magmë 15 km të gjatë që lëviz nën qytet dhe kanë frikë se vullkani do të shpërthejë direkt nën të. Dhe ky do të ishte skenari më katastrofik.

Skenari “i mirë” kërkon që shpërthimi të ndodhë përfundimisht nën det, i cili do të shkaktonte më pak dëme, por mund të shkaktonte probleme për fluturimet mbi Islandë, të cilat aktualisht po funksionojnë normalisht./Liberale.al


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *