Itali, 3 viktima dhe 6 të humbur nga moti i keq, pezullohet mësimi në disa zona

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar përmbytje në Itali, kryesisht në Toskana, zona më e prekur nga moti i keq. Deri tani raportohet për tre viktima dhe gjashtë të humbur.

Aktualisht rajoni ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, teksa po mban kontakte me qeverinë qendrore në rast se situata përkeqësohet dhe është e nevojshme ndihmë tjetër.

Lumenjtë po arrijnë në kuota maksimale dhe shumë shpejt dalja e tyre do ta përkeqësojë më tej situatën pasi reshjet pritet të vijojnë me intensitet të lartë dhe në orët në vijim.

Autoritetet kanë pezulluar procesin mësimor në shumë shkolla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *