“Ishte e fiksuar se ai e tradhtonte”, gruaja vret në gjumë me thikë burrin, pas 30 viteve martesë

Pas vrasjes dhe vetëvrasjes në Corbetta, ku të dielën në agim një grua vrau burrin e saj në gjumë pas 30 vitesh martesë dhe më pas veten, në fakt ka një histori të gjatë. Vita Di Bono, përpara se të godiste me thikë babain e dy fëmijëve të saj, kishte tentuar vetëvrasjen më shumë se një vit më parë dhe për këtë arsye ishte shtruar në spitalin Magenta.

Tani do t’u mbetet hetuesve që të rindërtojnë të gjithë dinamikën dhe të gërmojnë në të kaluarën e gruas për të gjetur përgjigjen e një pyetjeje gjithnjë e më të ngutshme: a ndiqej nga dikush amvisa 47-vjeçare me origjinë nga Genova? Pas shtrimit në spital për tentativë vetëvrasjeje, a kishte ndërmarrë një program trajtimi psikiatrik, me terapi të lidhura me medikamentet?

Çifti nuk ndiqej nga shërbimet sociale

Sipas asaj që ka dalë deri më tani, gruaja i ishte drejtuar pak kohë më parë Bashkisë Corbetta për ta ndihmuar të kërkonte punë: çifti kishte kërkuar një ndihmë të vogël për të përballuar një moment vështirësie. Por Vita Di Bono dhe bashkëshorti i saj Luigi Buccino nuk u ndoqën nga shërbimet sociale. “Ishin njerëz të integruar mirë në komunitet, një familje e njohur”, thotë kryebashkiaku Marco Ballarini. “Ata nuk ishin në një situatë të pakëndshme.”

Dhe tani shumë nuk mund të mos pyesin veten: a kishte pasur, në muajt para sulmit fatal, shenja të qarta çekuilibri, paralajmërime se çfarë do të ndodhte së shpejti?“ Shpesh debatonin, dëgjoje përplasje në mure”, thotë një fqinj i banesës në Via Piave. Arsyeja? Xhelozia obsesive e gruas, e bindur se burri i saj po e tradhtonte me një grua tjetër.

“Ajo tha se ishte e bindur që burri e kishte vënë në gjumë me një pilulë gjumi që të hynte e dashuri e tij në shtëpi derisa ajo flinte”, thotë fqinji. “Por unë kurrë nuk kam parë askënd. Kohët e fundit ajo ka qenë e fiksuar me burrin e saj duke e tradhtuar.”/Liberale.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *