“Ai do të digjet”/ Humb jetën i riu që i vendosi flakën vetes jashtë gjykatës ku po zhvillohej gjyqi për Trump. Dëshmitë tronditëse

Maxwell Azzarello, i cili i vuri flakën vetes jashtë gjykatës së Nju Jorkut ku po gjykohet ish-presidenti amerikan Donald Trump, ka vdekur.

Maxwell Azzarello u “deklarua i vdekur nga stafi i spitalit”, tha policia për NBC News.

Azzarello, rreth 30-vjeç, nga Shën Augustini në Florida, hodhi në ajër broshurat e teorisë së konspiracionit përpara se t’i vendoste flakën vetes në një zonë proteste të caktuar për demonstruesit pro dhe anti-Trump të premten.

Ai nxori një kuti nga çanta e tij që përmbante lëndën djegëse, e hodhi në trup dhe më pas i vuri flakën vetes, tha policia.

Oficerët dhe civilët vrapuan në zonën e protestës dhe u përpoqën të shuanin flakët duke përdorur pallto dhe aparate zjarrfikësee.

Katër policë të NYPD-së pësuan lëndime të lehta nga ekspozimi ndaj zjarrit, thanë autoritetet./m.j

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *