Zbulohet plani për vrasjen e Zaev, ishte planifikuar pas Marrëveshjes së Prespës

 Zbulohet plani për vrasjen e Zaev, ishte planifikuar pas Marrëveshjes së Prespës

Zbulohet plani i 3 viteve më parë atentat ndaj Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Lajmi u bë i ditur nga mediat greke, të cilat thonë se atentati ishte planifikuar për t’u kryer si hakmarrje ndaj Zaevit për nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës, Pranverën e vitit 2018, që ndryshoi emrin zyrtar të vendit në Maqedoni të Veriut.

Atentati u shmang pasi u zbulua nga shërbimet sekrete greke. Ato informuan menjëherë Kryeministrin grek të kohës Alexis Tsipras, bashkëfirmëtar i marrëveshjes që i dha fund konfliktit çerekshekullor mes dy vendeve.

Dyshimet janë se përpjekja për vrasjen e Zaevit financohej nga organizata të huaja që bashkëpunonin me agjentë sekretë nga vende të treta që në Maqedoninë e Veriut mbanin petkun njerëzve të biznesit dhe medias.

Shërbimet sekrete amerikane që bashkëpunonin ngushtë në atë kohë me autoritetet maqedonase, lëshuan paralajmërime të qarta ndaj partisë kryesore të opozitës VMRO-DPMNE dhe përfaqësive të huaja diplomatike, duke çuar në shmangien e atentatit.

Të ngjashme