30.5 C
Tirana
Thursday, 26 May, 2022

Tragjedia e teleferikut në Itali, flet gjyshi që rrëmbeu 6-vjeçarin

Nga tragjedia e ndodhur në Itali, ku u rrëzua teleferiku dhe la pas 14 viktima, i vetmi që i mbijetoi ishte një djalë i mitur. Eitan Biran, fëmija 6-vjeçar izraelit që mundi t’i shpëtonte fatkeqësisë, u rrëmbye nga gjyshi i tij.

Por gjyshi i të voglit Shmuel Peleg ka folur për mediat izraelite ku ka deklaruar se ai nuk e ka rrëmbyer por e ka shpëtuar atë.

Unë besoj se një ditë Eitan do të rritet dhe do të më thotë: ‘Gjysh ke bërë gjithçka për mua, më ke shpëtuar’. Dhe vajza ime, që një ditë do të më takojë në parajsë do të jetë krenare për mua pasi unë e shpëtova djalin e saj që  e solla në shtëpinë e tij“.

I pyetur pse nuk priti që një gjykatë italiane të merrte një vendim, Peleg dha këtë përgjigje:

Unë e kam humbur besimin tek sistemi gjyqësor italian”.

Në aksident djali i vogël humbi të dy prindërit, vëllain e tij dhe stërgjyshërit që kishin ardhur për ta vizituar në Itali. Ai iu besua tezes së tij Aya Biran, një mjeke 41-vjeçare që jeton në Pavia së bashku me burrin e saj dhe dy fëmijët.

Ishte tezja e të miturit e cila informoi menjëhere autoritetet për zhdukjen e tij. Familja e djalit në Itali ka paraqitur një peticion në një gjykatë në Izrael për kthimin e tij. Gjykata ka caktuar një seancë më 29 shtator. Eitan ka qenë në qendër të një beteje kujdestarie mes tezes dhe gjyshit të tij.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com