Top 10 futbollistët që janë të lirë dhe mund të firmosin në çdo moment me një ekip të ri

 Top 10 futbollistët që janë të lirë dhe mund të firmosin në çdo moment me një ekip të ri

Me përfundimin e merkatos së verës, janë të shumtë futbollistët që vazhdojnë pa gjetur skuadër të re. Për shkak të statusit të tyre si lojtarë të lirë, ata mund të nënshkruajnë në çdo kohë.

Më poshtë po ju tregojmë 20 lojtarët më të shquar që nuk kanë gjetur ende skuadër dhe që janë ‘të papunë’. David de Gea, Eden Hazard, Aleix Vidal, Santi Mina…Ka shumë emra të njohur me të kaluar në La Liga.

LOJTARËT E LIRË QË MUND T’I MARRË ÇDO KLUB

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

10.Papu Gómez: Pas largimit nga Sevilla, skuadra të shumta në Evropë po ndjekin hapat e Papu Gómez. Në moshën 35-vjeçare, argjentinasi është ende një lojtar shumë i vlefshëm. Megjithatë, dhe për fat të keq për Sevilla-n, Papu Gómez nuk arriti nivelin që tregoi tek Atalanta. Me klubin italian, Papu Gómez shënoi 59 gola dhe ndau 72 asistime në 252 ndeshje.

9.Santi Mina: Me 150 ndeshje me Valencian dhe 163 me Celta Vigo, sulmuesi spanjoll ka 84 gola me të dy klubet e La Ligës. I dënuar me burg për sulm seksual, aventura e fundit e sulmuesit ndodhi në Arabinë Saudite gjatë fushatës së fundit.

8.Moussa Marega: Sulmuesi afrikan u bë një yll te Porto, pasi mori pjesë në më shumë se 100 gola në 190 ndeshje për klubin portugez. Në dy sezonet e fundit, Moussa Marega ka luajtur për Al-Hilal në Arabinë Saudite. Megjithatë, pas ardhjes së yjeve të mëdhenj në skuadrën e klubit të Pro Ligës Saudite, skuadra aziatike ka vendosur të mos i rinovojë kontratën sulmuesit të madh nga Mali.

7.Jean-Philippe Gbamin: Mesfushori afrikan është sugjeruar fuqishëm gjatë merkatos së fundit të transferimeve për të përforcuar Cádiz. Pas largimit të Luiz Felipes, ai është anketuar edhe nga Real Betis. I nënshkruar nga Everton për 25 milionë në 2019, Jean-Philippe Gbamin pati aventurën e tij të fundit sezonin e kaluar në huazim te Trabzonspor në Turqi.

6.Aleix Vidal: Me një të kaluar në Almería, Espanyol, Sevilla apo Barcelona, ​​Aleix Vidal është i lirë. Me më shumë se 200 ndeshje të luajtura në La Liga, 50 prej tyre me Barcelonën, një klub ku ai ishte për tre sezone, sulmuesi spanjoll mund të jetë një lojtar shumë i vlefshëm për shumë klube në Spanjë.

5.Xeka: Me një vlerë tregu prej gjashtë milionë euro, sipas Transfermarkt, Xeka është lojtari i tretë i lirë me vlerën më të lartë në treg. Me 144 ndeshje zyrtare të luajtura për Lille, mesfushori, në moshën 28-vjeçare, mund të jetë një përforcim i madh me kosto zero për shumë ekipe të nivelit të lartë.

4.Jesse Lingard: Me një vlerë tregu prej tetë milionë euro, sipas Transfermarkt, Jesse Lingard është lojtari i dytë pa një ekip me vlerën më të lartë në treg. Me më shumë se 230 ndeshje të luajtura për Manchester United, në moshën 30-vjeçare ai është ende një lojtar më se i vlefshëm për shumicën e klubeve në Angli. Ai e tregoi atë në Ëest Ham, megjithëse periudha e tij e fundit në Nottingham Forest nuk ishte aq e suksesshme.

3.Oussama Idrissi: Sulmuesi ndërkombëtar me Marokun ka qenë një nga blerjet më të këqija të Sevillas në vitet e fundit. Me vetëm 17 ndeshje të luajtura si lojtar i Sevillas, Oussama Idrissi ka qenë në gjendje të dallojë vetëm në huazimet e tij te Cádiz dhe Feyenoord. Sapo të largohet nga Nervión, do të shohim nëse ai do të kthehet në nivelin e tij më të mirë.

2.Eden Hazard: Kanë kaluar më shumë se dy muaj që kur Eden Hazard u largua nga Real Madrid dhe belgu ende nuk ka gjetur një ekip të ri. Rënia e tij është e tillë që ai ka kaluar nga kostoja e Real Madridit më shumë se 100 milionë euro në një vlerë tregu prej vetëm pesë milionë eurosh, sipas Transfermarkt.

Pa dyshim, Eden Hazard është nënshkrimi më i keq në historinë e Real Madrid. Ai mbërriti në Bernabeu si një nga lojtarët më të mirë në botë, nëse jo më i miri, dhe u largua duke qenë zhgënjimi më i madh në historinë e klubit të bardhë.

1.David de Gea: Portieri spanjoll është xhevahiri në kurorën e lojtarëve që janë pa ekip. Të gjithë pyesim veten se çfarë do të kishte ndodhur me karrierën e tij nëse faksi do të kishte mbërritur në kohë dhe ai do të kishte nënshkruar për Real Madrid.

Me 545 ndeshje të luajtura për Manchester United, David de Gea është një legjendë e klubit Old Trafford. Megjithatë, ai është larguar nga dera e pasme dhe e gjen veten pa elip. Do të shohim se cili do të jetë hapi i radhës në karrierën e portierit, i cili është ende 32 vjeç dhe ka të ardhme përpara.

()

tiranaweb.al


Të ngjashme