25.5 C
Tirana
Saturday, 25 June, 2022

Tetë arsyet pse Rusia mund ta pushtojë Ukrainën

Aktualisht në kufirin me Ukrainën, ndodhen të pozicionuar rreth 150.000 ushtarë rusë, dhe në këtë shifër përfshihet edhe trupat separatiste të rajonin lindor ukrainas, Donbas. Moska ka zhvendosur në kufi regjimente të tëra me automjete të blinduara, si dhe të gjithën logjistikën që u nevojitet, dhe duket se po përgatitet për një operacion të madh ushtarak.

Por a do të ndodhë vërtet kështu? Ka disa arsye se përse Kremlini mund të vendosë të ndërmarrë një ndërhyrje të re të armatosur kundër fqinjit të saj. Le të përpiqemi që t’i analizojmë ato me radhë.

1. Rusia e percepton si të dobët SHBA-në
Që nga tërheqja e nxituar dhe kaotike nga Afganistani, perceptimi i fuqisë së SHBA-së është zbehur ndjeshëm. Në mënyrë të veçantë, vetë presidenca e Joe Biden shihet si e dobët, dhe bashkë me të edhe vullneti për t’u përfshirë realisht në një përballje ushtarake ndaj Rusisë për të mbrojtur Ukrainën.

Bisedimet telefonike dhe negociatat e dështuara diplomatike, i kanë treguar Kremlinit se Perëndimi nuk do të mobilizohet me armë për ta mbrojtur Kievin, duke kërcënuar vetëm me vendosjen e sanksioneve ekonomike, që gjithsesi kanë ndikimin e tyre të madh.

Po ashtu, në Moskë e dinë se fronti kryesor për Shtetet e Bashkuara – ndonëse është më pak i rëndësishëm për politikën e demokratëve sesa për vendin në tërësi – është ai kinez. Prandaj aksi Rusi-Kinë garanton në njëfarë forme një siguri ekonomike, e cila ka mundësi, në mos të neutralizojë, të paktën të lehtësojë barrën e sanksioneve.

2.Pas ngritjes së nivelit të kërcënimeve, Moska nuk ka gjasa të ndryshojë qasje

Është e vështirë që në kushtet aktuale, udhëheqja ruse vështirë të tërhiqet pa kosto të jashtme dhe të brendshme, për sa i përket besueshmërisë së saj. Gjatë muajit të kaluar, Perëndimi e ka armatosur Ukrainën në pritje të një sulmi rus, i cili vështirë se do të ishte një sukses politik për Moskën.

Por nëse Kremlini do të tërhiqet tani pa përfituar asgjë, atëherë perceptimi i brendshëm dhe ai ndërkombëtar do të jetë ai i një bllofi, ose akoma më keq, do të mendohet se Moska është dekurajuar dhe frikësuar nga SHBA-ja dhe NATO.

Ndërkohë, presidenti Vladimir Putin mund të pësojë një dëmtim të mëtejshëm të reputacionit të tij, pasi të shohë Kievin që kalon në orbitën perëndimore, ndërsa ai vetë do të vazhdojë të sillet me agresivitet, por pa qenë aspak efektiv. Për më tepër, fuqia negociuese e elitave ruse, mund të bjerë ndjeshëm deri në pikën e komprometimit.

3. Strategjia ruse në Ukrainë ka dështuar

Moska e percepton strategjinë e saj në Ukrainë si përgjithësisht të dështuar, pasi bisedimet diplomatike mbi Marrëveshjen e armëpushimit të Minskut janë duke ngecur, në një kohë që Ukraina po trajtohet gjithnjë e më shumë si një anëtare de facto e NATO-s.

Prandaj Moska përballet me zgjedhjen midis pranimit të faktit që Ukraina po rrëshqet tashmë në krahët e aleancës perëndimore, apo një përshkallëzimi të tensioneve. Ajo beson se duhet të veprojë me shpejtësi për të parandaluar një riorientim përfundimtar të vendit fqinj, dhe shkatërrimin e shtyllave themelore të ndikimit të saj mbi Kievin.

Prandaj, pushtimi i pjesës më të madhe të Ukrainës, mund të jetë e vetmja mënyrë, përmes së cilës Rusia mund të imponojë vullnetin e saj ndaj Ukrainës, në kushtet kur nuk ka mundësi të instalojë një qeveri pro-ruse.

4.Ukraina është “porta” e Rusisë drejt Perëndimit

Bashkë me Bjellorusinë, Ukraina është “porta” perëndimore e Rusisë. Fushat bjelloruse dhe ukrainase në veri të maleve Karpate, nuk ofrojnë pengesa të mëdha gjeografike për depërtimin në zemrën e kulturës, industrisë, ekonomisë dhe demografisë ruse: Ultësirat Sarmatike, që ndodhen në perëndim të maleve Urale.

Ukraina, historikisht “hambari i Rusisë”, ka zona të rëndësishme minerare dhe industriale, të cilat Moska është përpjekur që t’i rikthejë nën kontrollin e saj nëpërmjet operacionit ushtarak hibrid në Donbas, që në fakt ishte i pasuksesshëm.

Dhe përballë mundësisë së humbjes së përhershme të kontrollit mbi zonën rreth saj (siç ndodhi me kryengritjet kundër Lukashenkos në Bjellorusi),Rusia mund të vendosë ta pushtojë Ukrainën për të rimarrë kontrollin dhe përfituar nga avantazhet ekonomik që sigurojnë industritë strategjike (si për shembull kompanitë Antonov apo Zorya Mashproekt që prodhojnë turbinat e anijeve), si dhe burimet minerale.

5. Opsionet e tjera të kontrollit të SHBA-së nuk janë të zbatueshme

Moska ka deklaruar se nëse Uashingtoni nuk i shqyrton kërkesat e tij të sigurisë për Evropën Lindore, të cilat kërkojnë në thelb “çmilitarizimin” e një zone tampon në kufijtë rusë dhe rikthimin në statuskuonë e para vitit 1997, pra përpara zgjerimit në lindje të NATO-s, ajo mund të vendosë të vendosë sisteme raketore shumë pranë SHBA-së (pra në Kubë dhe Venezuelë ).

Kjo mundësi është në fakt vetëm një propagandë, pasi nuk është e praktikueshme nga Kremlini. Para së gjithash sepse ato janë fronte dytësore për Rusinë, vend që së pari duhet të rifitojë ndikimin e saj në zonat fqinje, pra në Kaukaz, Azinë Qendrore, ku jemi dëshmitarë të një depërtimi të rrezikshëm të Kinës, si dhe në Evropën Lindore.

Së dyti sepse vendosja e sistemeve raketore në një vend, kërkon burime financiare në mënyrë të përhershme, të cilat në këtë moment historik Moska nuk i ka, pasi po përballet me sanksionet e Perëndimit dhe një paqëndrueshmëri ekstreme të tregut të hidrokarbureve, nga i cili varet shumë ekonomia ruse. Prandaj Moska është e detyruar t’i përqendrojë burimet e saj në Ukrainë, dhe pushtimi mbetet një mundësi konkrete.

6. Lufta Hibride sipas modelit të Krimesë, nuk është më e mundur

Një operacion i “Hybrid Warfare” si ai që u zhvillua në Krime (dhe Donbas) në vitin 2014 nuk është më i zbatueshëm. Megjithëse ka ende territore ukrainase rusisht-folëse apo pjesërisht rusisht-folëse, sot Kievi është më i strukturuar, dhe më rezistent ndaj këtij lloji operacionesh.

Kjo sepse e ka forcuar ushtrinë e tij, e cila është tashmë më e përhapur në territor, dhe sepse ka marrë një seri masash – gjithashtu jo demokratike – për të kufizuar ndikimin keqdashës të propagandës dhe dezinformimit rus. Për më tepër, pavarësisht çështjeve gjuhësore, edhe popullata rusisht-folëse e Ukrainës nuk është pro një ndërhyrjeje ruse. Përkundrazi, Moska perceptohet prej saj si një kërcënim.

7.Pavarësisht përshkallëzimit të tensioneve, faktori surprizë është ende aty

Ndërsa dislokimi i njësive ruse në kufi, mund të duket tepër i dukshëm, pa ndonjë befasi të minutës së fundit, e kundërta është e vërtetë. Në fakt, Rusia i ka grupuar këto trupa në kufi për të fshehur qëllimet e saj të vërteta operacionale. Deri diku, Moska po arrin që ta ruajë faktorin surprizë dhe iniciativën në terren.

Ushtria ruse po vendos ngadalë dhe qëllimisht afër Ukrainës një forcë të madhe, me pajisje që mund të lihen në terren për muaj të tërë. Trupat mund të dërgohen me shpejtësi në këto fushime, të përdorin pajisjet e tyre, dhe të fillojnë të shpërndahen. Kjo qasje fsheh raportin përfundimtar të forcave, kohën dhe shtrirjen e një operacioni.

Me një numër të madh forcash ruse që mbërrijnë në Bjellorusi, dhe me shumë të tjera që po mbërrijnë afër kufirit, një operacion ushtarak në shkallë të gjerë në javët e ardhshme duket gjithashtu i mundshëm, nën mbulesën e stërvitjes ushtarake “Allied Resolve 2022”.

8.Moska mund të ketë vendosur tashmë
Nëse kërkesat për sigurinë konsiderohen themelore dhe absolutisht të domosdoshme nga Kremlini, pse nuk u bënë ato gjatë përshkallëzimit të situatës në prillin e vitit të kaluar? Pse kërkesat  reja “synuan kaq lart”?

Siç e kemi theksuar tashmë, Rusia mund të priste ardhjen e stinës së dimrit për të përfituar nga ngricat, të cilat shmangin ngecien ushtrisë në baltë, dhe të vazhdonte me pushtimin tokësor të Ukrainës, i justifikuar nga refuzimi i mundshëm i SHBA-së për të pranuar propozimet ruse.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlerien iyi vibratör çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusionpiyasadaki en iyi geciktirici hapcamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortkartal escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarımaltepe escortşişli escortşişli escort bayan