26/01/2023

Dy avionë bombardues rusë po fluturonin mbi Bjellorusi sot, ndërsa BE-ja po shqyrtonte ndërtimin e një muri të stilit “Trump” për t’i dhënë fund krizës së emigrantëve.

Kremlini i quajti sugjerimet se është përfshirë në mosmarrëveshje “të çmendura”, por Vladimir Putin i dha më shumë mbështetje Alexander Lukashenko duke dërguar dy avionë Tu-160 “Mjellma e Bardhë” për të kryer stërvitje për të dytën ditë radhazi.

Lukashenko kërcënoi sot se do të ndërpresë furnizimet evropiane me gaz pasi Brukseli vendosi sanksione të reja ndaj regjimit të tij për ‘armatosjen’ e emigrantëve duke i transportuar ata nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut në kufirin polak.

“Ne po ngrohim Evropën dhe ata po na kërcënojnë,” tha Lukashenko, duke vënë në dukje se tubacioni kryesor rus Yamal-Evropë kalon tranzit përmes Bjellorusisë në Poloni.

“Dhe po sikur të ndalojmë furnizimet me gaz natyror?”

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel habiti Brukselin të mërkurën kur tha se një mur i stilit Trump mund të ndihmojë në forcimin e mbrojtjes.

Kjo do të shënonte një fytyrë të jashtëzakonshme për zyrtarët e lartë të BE-së, të cilët kritikuan ish-presidentin e SHBA Donald Trump dhe kryeministrin hungarez Viktor Orban për mbrojtjen e politikave të ngjashme.

Rreth 15,000 ushtarë polakë janë vendosur përgjatë kufirit për të ndaluar hyrjen e emigrantëve në BE.

Ministria e mbrojtjes e Bjellorusisë tha të enjten: “Dy bombardues me raketa supersonike Tu-160 po praktikojnë një sërë misionesh stërvitore luftarake, duke përfshirë simulimin e bombardimeve në zonën ajrore Ruzhansky pa përdorur armë ajrore.

Forcat ajrore të Bjellorusisë po shoqëronin Tu-160 në të gjithë vendin.

Linja ajrore shtetërore ruse Aeroflot akuzohet se ka dërguar mijëra emigrantë në Bjellorusi përmes Moskës.