Të paktën 49 civilë dhe 15 ushtarë u vranë nga sulmet në verilindje të Malit

 Të paktën 49 civilë dhe 15 ushtarë u vranë nga sulmet në verilindje të Malit

Të paktën 49 civilë dhe 15 ushtarë u vranë kur militantët islamikë sulmuan një kamp ushtarak dhe një anije në verilindje të Malit, tha qeveria e përkohshme.

Shumë të tjerë u plagosën. Raportohet se numri i të vdekurve është i përkohshëm.

Kryengritësit sulmuan një varkë që transportonte civilë nëpër fushat e përmbytura që ndajnë qytetet Gao dhe Mopti gjatë sezonit të shirave. Anija po udhëtonte nga Gao kur u godit.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Sulmuesit sulmuan gjithashtu një kamp ushtarak në Rrethin Bourem, një nënndarje administrative e rajonit Gao në verilindje të Malit.

Rreth 50 sulmues u vranë si përgjigje dhe u shpall tre ditë zie kombëtare, tha qeveria e përkohshme.

Mali është një nga disa vende të Afrikës Perëndimore që po luftojnë një kryengritje të dhunshme me lidhje me Al Kaedën dhe Shtetin Islamik, që zuri rrënjë në veriun e saj në vitin 2012.

tiranaweb.al


Të ngjashme