01/02/2023

Militantët talebanë kanë konfiskuar shtëpinë e një aleati kryesor amerikan, ndërsa grupi marshon drejt kryeqytetit Kabul. Ditët e fundit Afganistani është pushtuar nga talibanët, të cilët këtë mëngjes hynë dhe në kryeqytet, Kabul.

Çdo qytet tjetër i madh në vend ka rënë, me mijëra familje të frikshme që janë zhvendosur duke u përpjekur të ikin nga dhuna.

Shtëpia e komandantit të luftës, gjeneralit Rashid Dostum, u pushtua nga kryengritësit dje. Dostom ka qenë një aleat kyç i SHBA për 20 vjet, duke luftuar së bashku me Forcat Speciale pas 11 Shtatorit. 67-vjeçari, i cili ishte Nënkryetar i Afganistanit midis 2014 dhe Shkurt të vitit të kaluar, zotëron një rezidencë të madhe në qytetin verior të Mazar-e-Sharif.

Qyteti ra nën kontrollin e talebanëve dje dhe këtë mëngjes zyrtarët konfirmuan se kryengritësit kishin hyrë në kryeqytetin Kabul.

Video tregon luftëtarët e armatosur me pushkë që rijnë në mobile të stolisura me ar brenda shtëpisë së Dostomit.

Dje Atta Mohammad Noor, ish -guvernatori i krahinës Balkh, tha se ai dhe Dostum janë të sigurt.

“Pavarësisht rezistencën tonë të fortë, për fat të keq, e gjithë qeveria dhe pajisjet ANDSF iu dorëzuan si rezultat i një komploti të madh të organizuar dhe frikacakAta kishin planifikuar komplotin për të kapur Marshal Dostum dhe mua gjithashtu, por nuk patën sukses,” shkroi Noor në Twitter

Talibanët pohojnë se po negociojnë “dorëzimin paqësor” të kundërshtarëve të tyre në Kabul dhe u bënë thirrje qytetarëve të mos ikin.

SHBA ka filluar evakuimin e diplomatëve të saj dhe po dërgonte më shumë trupa për të ndihmuar në sigurimin e aeroportit të Kabulit dhe ambasadës. Zyrtarët amerikanë thanë se diplomatët po transportoheshin në aeroport nga ambasada në rrethin e fortifikuar Wazir Akbar Khan.