Takimi Putin-Kim Jong Un, Ukraina dhe SHBA-të bëjnë lëvizjen e radhës, pritet vizita e Zelenskyt me Biden

 Takimi Putin-Kim Jong Un, Ukraina dhe SHBA-të bëjnë lëvizjen e radhës, pritet vizita e Zelenskyt me Biden

Presidenti Joe Biden pritet të takohet me homologun ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme. Takimi mes dy liderëve do të zhvillohet pas Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, shtoi zyrtari.

Kjo vizitë vjen si kundërpërgjigje nga takimi mes presidentit rus Vladimir Putin dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Zelensky vizitoi për herë të fundit SHBA-në në dhjetor të vitit të kaluar për një samit me presidentin Biden. Në vizitën e tij, Zelensky tha se SHBA-ja dhe Ukraina janë ‘aleatë në vbetejë’ kundër Rusisë dhe se viti i ardhshëm do të jetë një pikë kthesë në pushtimin rus.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

()

 

 

tiranaweb.al


Të ngjashme