15.5 C
Tirana
Saturday, 23 October, 2021

Sulm me hark dhe shigjeta në Norvegji, disa të vrarë

Disa persona janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur në Norvegji pasi një burrë qëlloi me hark dhe shigjeta qytetarët. Ngjarja e rëndë ndodhi në qytetin Kongsberg në jugperëndim të kryeqytetit Oslo.

Policia tha se ka arrestuar personin e dyshuar, duke shtuar se kishte vepruar i vetëm. Sipas autoriteteve norvegjeze, autori kishte lëvizur i vetëm nëpër qytet dhe kishte qëlluar qytetarët me hark dhe shigjeta.

Sipas mediave vendase, autori qëlloi qytetarët brenda një supërmarketi. Numri i viktimave është i paqartë, ndërsa të plagosurit janë dërguar në spitalet aty pranë. Në vendngjarje shkuan forca të shumta policore. Ministrja e Drejtësisë Monica Maeland po ndjek nga afër dinamikën e kësaj ngjarje të rëndë.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com