26/01/2023

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Rusia nuk e ka ndalur planifikimin për një pushtim të plotë të Ukrainës që nga njohja e pavarësisë së enklavave separatiste.

Teksa ka këmbëngulur se nuk do të hiqet dorë asnjëherë nga dialogu, Stoltenberg paralajmëroi se NATO do të mbrojë çdo vend aleat, duke nënvizuar se janë në gatishmëri 100 avionë dhe 120 anije luftarake nga deti Arkik e deri në Mesdhe për t’iu kundërpërgjigjur veprimeve agresive të Rusisë.

“Çdo tregues është se Rusia po vazhdon të planifikojë për një sulm në shkallë të plotë ndaj Ukrainës.

Ne shohim ndërtimin e vazhdueshëm ushtarak… Shohim që gjithnjë e më shumë forca po largohen nga kampet dhe janë në formacione luftarake dhe gati për të goditur.

Dhe ne shohim provokimet e vazhdueshme në Donbas dhe operacionet e ndryshme të flamurit fals ku ata u përpoqën të krijonin një pretekst për një sulm. Dhe pastaj sigurisht pamë mbrëmë se trupat e mëtejshme ruse u zhvendosën në Donbas, në pjesë të Donetsk dhe Luhansk.

Dhe pastaj kemi retorikën kërcënuese, e cila në fakt u konfirmua në fjalimin e djeshëm të Presidentit Putin”, deklaroi sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Stoltenberg vazhdon të këmbëngul se nuk është “kurrë vonë” që Rusia të mos sulmojë.

“Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Rusisë që të tërhiqet,  të angazhohet me mirëbesim në përpjekjet diplomatike për të gjetur një zgjidhje politike”, deklaroi ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg, e përshkruan krizën në Ukrainë si “momentin më të rrezikshëm për sigurinë evropiane”.

“Ne e përgëzojmë Ukrainën për përmbajtjen e saj në mospërgjigjjen ndaj provokimeve të përsëritura të Rusisë.

Ai këmbëngul se aleanca ushtarake do të vazhdojë t’i japë Ukrainës “mbështetje të fortë politike”. Kjo është një krizë e krijuar vetëm nga Rusia.

Ai lavdëron Ukrainën për “përmbajtjen” e saj për të mos iu përgjigjur “provokimeve të përsëritura” të Rusisë, duke shtuar se NATO është “e bashkuar në mbështetjen e tyre të plotë për sovranitetin dhe integritetin e territorit të Ukrainës”.

“ NATO është vendosur dhe e bashkuar në vendosmërinë e saj për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët. Vendet e BE-së kanë rënë dakord për një paketë sanksionesh kundër Rusisë, tha kreu i Ministrisë së Jashtme franceze

“Aleatët e NATO-s kanë më shumë se 100 avionë luftarakë në gatishmëri të lartë dhe më shumë se 120 anije luftarake gati në det nga Rrethi Arktik deri në Detin Mesdhe.

Forca e reagimit të NATO-s mbetet në gatishmëri të lartë, por ende nuk është duke u dislokuar, megjithëse disa aleatë po lëvizin trupa, anije dhe aeroplanë në shtetet baltike dhe pranë Detit të Zi për të mbrojtur anëtarët e tjerë të NATO-s.

NATO duhet të përgjigjet kur do te shohe  veprime agresive nga Rusia, por ne vazhdojmë të përpiqemi për dialog,  dhe besojmë se është e rëndësishme të flasim”, deklaroi sekretari i Përgjithshëm i NATO.