Skualifikim i gjatë dhe përfundim i kontratës, Pogba rrezikon të largohet nga futbolli

 Skualifikim i gjatë dhe përfundim i kontratës, Pogba rrezikon të largohet nga futbolli

Brenda një historie tashmë të bujshme në vetvete është drama njerëzore e një njeriu që është pak më shumë se një djalë, edhe pse vitet e kaluara në fushë dhe paratë e shumta që fitoi na bëjnë ta imagjinojmë atë më të vjetër se sa është në të vërtetë.

Paul Pogba ka përfunduar në një vorbull që është edhe një makth edhe një udhëkryq. Makthi i një skualifikimi të gjatë dhe udhëkryqi i një karriere që mund të përfundojë para kohe. Dhe nga ana tjetër, ai nuk e kishte pranuar vetëm dje, duke iu referuar problemeve fizike që kishte pasur, se kishte menduar të thoshte lamtumirë?

Megjithatë, çështja është ndryshe sot, sepse Juventus, me kujdesin e duhur, e ka bërë të qartë në deklaratën e shkurtër për dopingun e francezit se janë gati të shqyrtojnë veprimet ligjore. Që me fjalë të tjera do të thotë të mendosh për ndërprerjen e kontratës me Pogban.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Në terma rreptësisht ligjorë, bardhezinjtë mund të pezullojnë menjëherë pagën e oktapodit që, kujtojmë, fiton 10 milionë euro neto në vit dhe do t’i fitonte ato, me kontratë, deri në vitin 2026. Me të gjitha gjasat kjo nuk do të bëhet të paktën deri në përfundim të kundër-analizës së cilës do t’i nënshtrohet lojtari.

Linja e kompanisë, e pa komunikuar zyrtarisht, prandaj duket se do të jetë në anën e Pogba derisa të konfirmohet rasti i dopingut. Më pas do të analizohet origjina dhe do të vendoset një linjë mbrojtëse me synimin, në çdo rast, marrjen e masave paraprake.

Sepse, edhe kjo është e qartë, Juventus është hequr qartazi nga çështja. Shkurtimisht, nëse ka doping, nuk varet nga ndonjë ilaç i ofruar nga klubi për lojtarin.

Aspekti tjetër është kohëzgjatja e mundshme e skualifikimit. Në rastin më të keq, pra 4 vitet që do t’i shkaktoheshin Pogba-s nëse konfirmohej dopingu, karriera e lojtarit do të rrezikohej nëse nuk kishte përfunduar tashmë.

Në moshën 30-vjeçare dhe me problemet fizike që ka pasur sezonet e fundit (në kampionatin e kaluar francezi luajti rreth 150 minuta dhe ndryshoi), të mendosh të ndalojq për kaq gjatë dhe më pas të rifillosh do të ishte utopi e pastër.

Por këto janë vendime personale dhe në çdo rast pas vendimit të Gjykatës Antidoping. Do të ketë kohë, ndoshta edhe kohë për të demonstruar se marrja – pavarësisht nga metoda – e testosteronit ishte krejtësisht e pavullnetshme, e rastësishme, jo mashtruese.

()

tiranaweb.al


Të ngjashme