Situatë e komplikuar për Nagelsmann, Federata Gjermane duhet të paguajë shumë për trajnerin e ri

 Situatë e komplikuar për Nagelsmann, Federata Gjermane duhet të paguajë shumë për trajnerin e ri

Rezultati i ndeshjes së sotme Gjermani-Francë është më pak interesant, të paktën nga këndvështrimi i mgjarjeve të trajnerit. Përveç të qenit një miqësore që paraprakisht konsiderohet e humbur duke marrë parasysh krizën e madhe të paprecedentë me të cilën po përballet kampioni i katër herë i botës në aspektin sportiv dhe institucional, ajo që ka vërtet rëndësi në Republikën Federale është se kush do të jetë trajneri që ulet. në stol gjatë Euro2024.

Kundër Francës, drejtori sportiv Rudi Völler do të jetë i përkohshëm pas shkarkimit të Hansi Flick si rezultat i humbjes së turpshme 1-4 kundër Japonisë, por kjo nuk është një zgjidhje afatgjatë.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Duke qenë se Jürgen Klopp ka kontratë me Liverpoolin, favorit është Julian Nagelsmann, por ka një problem sa i përket aspektit financiar të punësimit të tij.

Trajneri bavarez u lirua nga posti i tij te Bayern në fund të marsit, por kontrata e tij në Mynih (deri në vitin 2026) mbetet në fuqi. Kjo do të thotë: për ta bërë atë trajner të ri gjerman, Federata Gjermane e Futbollit (DFB) do t’i paguante një shumë të caktuar Bayern.

Këtij shpenzimi për të ndarë Nagelsmann nga Allianz Arena, duhet t’i shtohet edhe paga e Flick-ut, të cilën DFB-ja, nëse nuk arrihet një marrëveshje e papritur me ish-trajnerin, duhet të vazhdojë ta paguajë deri në fund të kontratës së tij vitin e ardhshëm.

Sipas mediave gjermane, paga e tij do të shkonte në gjashtë milionë euro në vit, një shumë që duke shtuar shpenzimet për transferimin e Nagelsmann plus pagimet e trajnerit të ri, e kthen kërkimin për pasardhësin e Flick në një dhimbje koke për arkat e DFB-së.

Koha po ikën për Mannschaft, i cili dëshiron të gjejë shpejt një zëvendësues për Flick për të krijuar emocione në Gjermani përpara Euro 2024.

“Është e rëndësishme që ne të gjejmë një pasardhës relativisht shpejt. Kjo do të jetë detyra kryesore. Na kanë mbetur edhe nëntë muaj dhe duam të krijojmë besim. Me një trajner të ri kjo është absolutisht e mundur.

Nagelsmann? Janë disa emra që vijnë në konsideratë, nuk mund t’i rendis të gjithë, por Julian është një trajner i nivelit të lartë. Sigurisht që jemi të shqetësuar. Është e rëndësishme të prezantohet trajneri i duhur në tre javë e gjysmë. Do të ketë patjetër disa takime të tjera”, – tha Rudi Völler, trajneri i përkohshëm gjerman.

Por fillimisht Gjermani duhet të përballet me “armikun” e përparuar francez, i cili ka fituar të pesë ndeshjet kualifikuese të Euro2024 të luajtura deri më sot pa pësuar asnjë gol. Gjermania nga ana e saj ka tre humbje radhazi ndaj Polonisë, Kolumbisë dhe Japonisë.

()

tiranaweb.al


Të ngjashme