20/03/2023

Forcat ruse nisën pushtimin e Ukrainës nga 3 anë, ndërsa shpërthimet u dëgjuan në disa qytete, përfshirë kryeqytetin Kievin, në një sulm që nisi pa zbardhur ende e enjtja.

Por si rrodhën ngjarjes?

Putin njoftoi sulmet: Presidenti rus Vladimir Putin doli në një deklaratë në orët e para të së enjtes duke thënë se kishte vendosur “të ndërmerrte një operacion special ushtarak për të mbrojtur njerëzit që kanë qenë subjekt i abuzimeve dhe gjenocidit nga regjimi i Kievit përgjatë 8 viteve të fundit”, duke përsëritur kështu një pretendim të pabazuar për rajonin e drejtuar nga separatistët e mbështetur nga Rusia, të Donbas.

Megjithatë Putin mohoi se Rusia po planifikonte pushtimin e territoreve të Ukrainës: “Nuk do të imponojmë asgjë dhe askënd me forcë”.

Por në një pasazh tejet kërcënues gjatë fjalës së tij, Putin shtoi se kushdo që do të ndërhyjë ose do të kërcënojë Rusinë, do të ketë “pasoja të pa provuara më parë në histori”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u përgjigj disa orë më vonë, më një video ku shprehej se kishte folur me presidentin amerikan Joe Biden dhe se SHBA dhe aleatët ishin krah Ukrainës: “Perëndimi është me ne”, tha ai teksa njoftoi aktivizimin e ligjit ushtarak në vend.

Sulmi para agimit: Pushtimi nisi pak orë para se të zbardhte dita me një seri sulmesh me raketa në disa zona pranë Kievit. Po ashtu u përdorën artileri me rreze të gjatë në qytetin verilindor të Kharkiv, panë kufirit rus.

Sulmet u përhapën me shpejtësi nëpër Ukrainën qendrore e lindore, pasi forcat ruse e sulmuan vendin nga tre anë.

Gjithnjë pa zbardhur ende dita, banorët e Odessa, Dnipro, Mariupol dhe Kramatorsk raportuan për shpërthime masive.

Shifrat e personave të vrarë e të plagosur ndryshojnë nga momenti në moment. Sa i përket dëmeve materiale, ato raportohen në shumë qytete.