32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Si do ta bindim popullin rus të ngrihet kundër Vladimir Putinit

Nga Mikhail Khodorkovsky “Financial Times”

Ditët e para të luftës në Ukrainë, nuk arrija të flija. Dhe tani që kam parë pamjet e fundit nga konflikti, nuk më zë dot gjumi. Dhjetë vitet e kaluara në burgjet e Vladimir Putinit kam fjetur i qetë. Edhe natën që më goditën me thikë në fytyrë, shkova në infermieri për t’u qepur, u ktheva në shtrat, ktheva në anën tjetër jastëkun e gjakosur dhe rashë sërish në gjumë si foshnjë.

Por tani nuk mundem. Kharkiv, Kiev, Mariupol, gjak, dhimbje, vuajtje. Jetë të pafajshme të shkatërruara. Fëmijë të vrarë. Kufoma mbi kufoma. Dhe për çfarë? Për një mafioz të moshuar, që siç ndodh shpesh, është i fiksuar pas konceptit të rivendosjes së një perandorie ndërsa po i afrohet fundit të jetës së tij.

Putini i ka testuar shumë herë këto çështje. Në vitin 1999, kur u ngrit nga hiçi pas akteve të terrorizmit dhe luftës në Çeçeni, ai e kuptoi se perandoria ishte një temë që prekte “telat e zemrës” së shoqërisë ruse. Në vitin 2008, edhe pse ia dorëzoi presidencën Dmitry Medvedev, ai provokoi një luftë në Gjeorgji dhe siguroi kontrollin e tij në pushtet.

Në vitin 2014, kur pakënaqësia e përhapur popullore nisi të mbushë rrugët dhe sheshet e Rusisë, ai aneksoi Krimenë dhe mbështetja ndaj tij kapi sërish majat. Dhe tani, pas keq-menaxhimit të pandemisë së Covid-19 dhe një dekade pa rritje ekonomike, ai ka nisur një luftë të re.

Si do të reagojë Rusia? Shumë rusë kanë të afërm, miq dhe rrënjët e tyre në Ukrainë. Familja ime u largua nga Ukraina 100 vjet më parë gjatë Revolucionit Rus. Moska është vendlindja ime dhe e prindërve të mi, por Kharkiv, Zhytomyr dhe Odesa nuk janë qytete të huaja për ne.

Paraardhësit e mi janë varrosur atje, dhe unë kam pasur të afërm që jetojnë atje. Dhjetëra miliona rusë mund të thonë të njëjtën gjë. Si po reagojmë ata, të gjithë ne? Të dhënat e një sondazhi duken të tmerrshme.

Ato tregojnë se 65-75 për qind e rusëve e mbështesin luftën. Gjithsesi, sociologë seriozë refuzojnë që t’i marrin seriozisht sondazhe të tilla. Sondazhet e kryera në një diktaturë, dhe veçanërisht në kohë lufte, nuk të thonë asgjë.

Vetëm një pjesë e vogël njerëzisht guxojnë të përgjigjen, dhe prej tyre shumë do ta kenë të vështirë thonë atë që mendojnë në të vërtetë. Megjithatë, duhet pranuar se mbështetja për luftën është e madhe. Njerëzit e dinë se diçka nuk është në rregull, por ose kanë frikë të rezistojnë ose thjesht nuk dinë se si ta bëjnë këtë.

Nëse dalin në rrugë, do të humbin vendin e punës, ose do të përfundojnë në burg, dhe pakkush mund ta përballojë këtë në një vend të varfër. Një turmë e paarmatosur është e pafuqishme kundër gardës së armatosur të Putinit.

Mohimi i fakteve të ofron një arratisje psikologjike, dhe sulmi i propagandës shtetërore u jep njerëzve mjetet për ta arritur këtë: “Ne nuk jemi në luftë me popullin ukrainas, ne po e mbrojmë atë nga nazistët”; “Ne nuk po bombardojmë qytetet, ukrainasit po i bombardojnë vetë ato”; “Ne nuk po luftojmë kundër Ukrainës, por ndaj amerikanëve dhe NATO-s”.

Dhe kështu me radhë.

Shumë pak njerëz dëshirojnë që të jenë ndryshe, duke u shfaqur kundër asaj që “mendojnë të gjithë”. Përcaktimi i asaj që “duhet të mendojnë të gjithë” është detyra kryesore e propagandës së Kremlinit. Kjo është arsyeja pse Kremlini i mbyll rrjetet sociale që nuk janë nën kontrollin e tij.

Rusët e sigurt në Perëndim bien viktimë e së njëjtës propagandë. Ata kanë të afërm, miq dhe burime të ardhurash në atdheun e tyre. Ata duan të jenë në gjendje që ta vizitojnë Rusinë. Rezultati është një përpjekje e suksesshme për të bindur veten se situata nuk është aq e thjeshtë.

Por diçka duhet bërë. Përveç konsideratave humanitare, ne duhet të ndalim një proces jashtëzakonisht të rrezikshëm. Shoqëria ruse rrezikon të bëhet jo thjesht një peng i ideve dhe krimeve fashiste të Kremlinit, por edhe bashkëpunëtore e tyre.

Ky do të ishte një zhvillim jashtëzakonisht i rrezikshëm, jo vetëm duke i dhënë Kremlinit një mandat për vazhdimin e agresionit, por në fakt do ta inkurajonte atë. Për këtë arsye sanksionet kundër Rusisë si vend (diçka për të cilën unë kam qenë gjithmonë kundër) janë të domosdoshme.

Për më tepër, ato nuk duhet të hiqen shpejt. Unë nuk kam qenë kurrë pro shtyrjes së njerëzve, bashkëqytetarëve të mi, për t`i rezistuar rrezikut serioz. Por kjo është luftë. Në të ose vret ose vritesh. Në disa vende kjo është ende thjesht diçka figurative, por në Ukrainë është shumë reale.

Në këtë situatë, rreziku është çmimi që duhet të paguani për mbijetesën, jetën tuaj, për atë të njerëzve të tjerë dhe në fund të fundit për lirinë. Unë e kam bërë zgjedhjen time për këtë shumë kohë më parë. Sikur të doja një jetë të sigurt dhe të qetë, e kisha një mundësi të tillë.

Unë jam i kënaqur që kaq shumë nga bashkëqytetarët e mi po bëjnë gjithashtu të njëjtën zgjedhje. Mijëra, madje dhjetëra mijëra, po dalin në rrugë.

Qindra mijëra janë larguar nga vendi, mes tyre shumë liderë të opinionit publik, të cilët Kremlini po i kërcënon vazhdimisht. Këta njerëz po vazhdojnë luftën e tyre nga jashtë, duke u përpjekur që të depërtojnë në mendjet dhe zemrat e bashkëqytetarëve tanë. Ne kemi krijuar Komitetin rus Kundër Luftës, dhe po përpiqemi që të veprojmë së bashku.

Ne po ndihmojmë refugjatët ukrainas, dhe po përcjellim mesazhin tonë të përbashkët për audiencën ruse që numëron miliona njerëz, dhe për ata në Perëndim që e kuptojnë se kjo tragjedi është diçka e zakonshme për të gjithë ne.

Ne do ta fitojmë luftën për mendjet e popullit rus, duke mposhtur jo vetëm Putinin, por vetë fenomenin e Putinizmit. Për këtë, ne ukrainasit, rusët, britanikët, evropiano-perëndimorë, amerikanët, duhet të kuptojmë se kjo nuk është vetëm një luftë kundër Ukrainës. Kjo është faza e parë e një lufte të re që vendos demokracinë kundër fashizmit dhe diktaturës. Është në duart tona të sigurojmë që kjo përballje të jetë e fundit.

Shënim: Mikhail Khodorkovsky, ish-kreu i kompanisë më të madhe të naftës në Rusi, Yukos. Pas burgimit me urdhër të Putinit, Khodorkovsky jeton tani në Perëndim, ku është anëtar i Komitetit Kundër Luftës.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri