Shërbimi Gjeologjik i SHBA: Epiqendra e tërmetit në Marok ishte në malet e Atlasit të Lartë

 Shërbimi Gjeologjik i SHBA: Epiqendra e tërmetit në Marok ishte në malet e Atlasit të Lartë

Tërmeti në Marok ra pak pas orës 23:00 sipas kohës lokale në një thellësi relativisht të cekët prej 18.5 kilometrash (11.4 milje), sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Epiqendra ishte në malet e Atlasit të Lartë të vendosur rreth 72 kilometra (44.7 milje) në jugperëndim të Marrakech, një qytet me rreth 840,000 banorë dhe një destinacion popullor turistik.

“Tërmetet e kësaj madhësie në rajon janë të pazakonshëm, por jo të papritur. Që nga viti 1900, nuk ka pasur asnjë tërmet me magnitudë 6 apo më të madh brenda 500 km nga ky tërmet, dhe vetëm nëntë tërmete me magnitudë 5 dhe më të mëdhenj”, tha USGS.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...
Termeti Ok Marok
Termeti Ok Marok

Institucioni amerikan parashikoi se “ka të ngjarë të ketë dëme të konsiderueshme dhe katastrofa është potencialisht e përhapur”, duke vënë në dukje se shumë njerëz në zonë banojnë në struktura që janë “shumë të cenueshme nga lëkundjet e tërmeteve”.

tiranaweb.al


Të ngjashme