32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Rreziku mediatik te fëmijët

Televizioni është një ndër mjetet më të përhapur të komunikimit publik.

Ai ka rol në formimin e opinioneve qytetare tek të rriturit dhe ndikim shumë të rëndësishëm në ngjizjen e karakterit te fëmijët dhe adoleshentët.

“Komunikimi vulgar, dhuna dhe skenat e tepruara erotike në ekranet televizive përcillen edhe nga fëmijët. Si rrjedhim kërcënohet zhvillimi fizik, mendor dhe moral i tyre”.

Sipas Media Dia Diversity Institute (MDI), urgjenca e edukimit mediatik është njohur në Shqipëri, ndaj po ndërmerren veprime të mbështetura nga Komisioni Evropian, UNICEF, UNESCO, CFI Media Development dhe të tjerë në mbrojtje të fëmijëve.

Në një studim të Këshillit Kombëtar të Radios dhe Televizionit (KKRT), për respektimin e normave etiko-morale nga transmetuesit televizivë, rezultoi se rreth 90% e të anketuarve mendonin se teprohet me dhunën dhe seksin në ekranet televizive.

Sot programet televizive janë të llojllojshme. Larmia e tyre ndryshon nga stacioni në stacion dhe nga ora në orë.

Psikologia Valentina Telhaj për Albanian Post shpjegon se, në ditët e sotme, pranohet me shqetësim “rreziku mediatik”, në lidhje me trysninë që shkakton televizioni kryesisht te fëmijët – nëpërmjet teprimit me skena dhune të pajustifikuar dhe pamjeve e sekuencave erotike të papërshtatshme për moshën.

“Dhuna që po përjetojnë fëmijët përmes televizionit është një temë shumë e nxehtë”, thotë ajo. “Efektet që shkakton dhuna te fëmijët janë të mëdha, pasi i bën ata më agresivë, të dhunshëm dhe fillojnë ta shohin botën si një vend të frikshëm dhe të pasigurt”.

Nëna e një djali 10 vjeç, Mirjana Koka, për Albanian Post rrëfen se kaloi një periudhë të vështirë me të birin.

“Një ditë kur Andi im imitoi një sjellje karateje dhe më pas më pyeti ‘Hë mami, a e bëra fiks si tek ai filmi’, qesha, pasi mendova se ishte veç një sjellje imitimi. Por, pas disa kohësh, ai filloi të shfaqte shenja agresiviteti”.

Sipas studimeve, një fëmijë në Shqipëri sheh mesatarisht katër orë në ditë televizor.

Nëna 34-vjeçare thotë sesi djali i saj filloi të ngatërronte të vërtetën me trillimin.

“Unë e kuptova me shumë vonesë gabimin tim, duhet të isha kujdesur në kohë për djalin tim”.

Një sërë hulumtimesh janë kryer mbi këtë fenomen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Hulumtimet nga psikologët L. Rowell Huesmann, Leonard Eron dhe të tjerë, në fillimet të viteve ‘80, zbuluan se fëmijët, që kalonin shumë orë para televizorit, kur ishin në shkollën fillore, dhe shikonin kryesisht pamje të dhunshme, prireshin të shfaqnin nivele më të larta të sjelljes agresive gjatë adoleshencës.

Duke i vëzhguar këta pjesëmarrës në moshën madhore, Huesmann dhe Eron arritën në përfundimin se ata, që kishin parë shumë dhunë televizive kur ishin 8 vjeç, kishin më shumë gjasa të arrestoheshin dhe të ndiqeshin penalisht për vepra kriminale si të rritur.

Megjithatë, kërkimet e mëvonshme nga psikologët Douglas Gentile dhe Brad Bushman, ndër të tjera, sugjeruan se ekspozimi ndaj dhunës në media është vetëm një nga disa faktorë që mund të kontribuojnë në sjelljen agresive.

“Formësim dhe ndryshim i mendimeve”
Në një anketim që u zhvillua në Shqipëri në vitin 2019, sipas Telhajt, rezultoi se fëmijë të moshave 7-11 vjeç, që shikonin dhunën në televizor, kishin prirje më të madhe se ata që nuk shikonin për të pranuar frikën, ose faktin që dikush jashtë mund t’i dëmtonte.

“Është e vërtetuar shkencërisht se që pas pak minutash para televizorit, truri ndryshon nga valë vigjilente në valë hipnotike, ku qendra e gjykimit të trurit anashkalohet. Kështu dhuna që sheh fëmija pranohet nga truri, pa iu nënshtruar ndonjë gjykimi moral”, thotë Telhaj.

Sociologu dhe gazetari i njohur francez, Pierre Bourdieu, thotë se televizioni ka aftësinë të na formësojë dhe ndryshojë mendimet.

“Duke qenë se fëmijët janë nën presionin e filmave me dhunë, krim, mashtrim, degradim moral, në moshën më delikate rrezikojnë formësimin e tyre edhe nga televizioni”, pohon Telhaj.

Përveç këshillave profesionale, ajo sjell në vëmendje edhe ligjin Nr. 8410, datë 30.9.1998 “Për radion dhe televizionin publik e privat në Republikën E Shqipërisë”.

Sipas tij, në Nenin 38, shprehimisht shkruhet “në radio dhe televizion nuk lejohet të jepen programe që nxisin dhunën, urrejtjen kombëtare, fetare e raciale, veprime antikushtetuese, ndarjen territoriale, diskriminimin për shkak të bindjeve politike dhe përkatësisë fetare”.

Psikologia këshillon prindërit që të tregohen shumë të kujdesshëm në përzgjedhjen e programeve televizive, si dhe vendosjen e orarit te fëmijët.

“Vetë programet speciale për fëmijët mundet të shkaktojnë frikë. Ndaj është shumë e rëndësishme që fëmija të ketë mundësinë të flasë me prindërit e tij. Edhe pse televizioni mund të ketë ndikim përkeqësues, nuk duhet të përjashtohet tërësisht, po të kontrollohen emisionet, me informacion pozitiv, argëtues”, përmbylli Telhaj.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri