Rama paralajmëron një Republikë të KFOR-it në Veriun e Kosovës: Ftohje të raporteve me Serbinë nëse nuk lirohen tre policët

 Rama paralajmëron një Republikë të KFOR-it në Veriun e Kosovës: Ftohje të raporteve me Serbinë nëse nuk lirohen tre policët

“Kjo do jetë java e rikthimit të akullit mes nesh nëse ata nuk lirohen!”

Ka qenë ky paralajmërimi i kryeministrit shqiptar, Edi Rama, në rast se tre policët kosovarë të rrëmbyer nga Serbia nuk kthehen brenda javës në Kosovë.

Përmes një postimi në Twitter, kreu i Qeverisë shqiptare ka bërë me dije masën ndaj Serbisë.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

“Sa më shumë mbahen në Serbi këta tre burra që edhe sikur ta kenë shkelur vijën e kufirit s’kanë kryer asnjë krim, aq më pak do jetë e mundur që marrëdhëniet tona bilaterale të mos bëjnë shumë hapa mbrapa!

Kjo do jetë java e rikthimit të akullit mes nesh nëse ata nuk lirohen”, shkruan Rama.

Megjithatë, nga ana tjetër, kryeministri vijon të mbetet i mendimin se e humbura e madhe në gjithë këtë mes, do të jetë Kosova, duke qenë se Serbia, sipas tij, mbase nuk jeton dot pa u ri-izoluar.

“Nga ana tjetër nëse de-eskalimi nuk ndodh e humbura e madhe do të jetë Kosova – sepse Serbia mbase nuk jeton dot pa u ri-izoluar!

Druaj shumë se sa më shumë Albini këmbëngul në të tijën kundër aleatëve, aq më shumë situata mund të agravohet, duke rikthyer KFOR-in në krye të punës!

E atëherë lamtumirë për kushedi sa kohë edhe kontrollit formal të shtetit mbi krejt territorin dhe ta gëzojmë një Republikë të KFORit në Veriun e Kosovës!

Albin dil nga guacka e vetizolimit dhe mos e humb Veriun duke parë kudo armiq e tradhëtarë! Koha është tani dhe po fluturon”, shkruan Rama.

Të ngjashme