4.5 C
Tirana
Thursday, 28 October, 2021

Rama e përsërit në OKB: Shqipëria ka kohë që është gati, BE të bëjë pjesën e saj

Kryeministri Edi Rama përsëriti edhe nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së se Shqipëria është gati për hapjen e negociatave me BE-në dhe se pret që unioni të bëjë pjesën e saj sa i përket kësaj çështje.

Sipas tij, integrimi europian është objektiv parësor kombëtar dhe aspiratë mbarërajonale.

“Procesi i integrimit Europian përfaqëson një spirancë për të ardhmen e Shqipërisë. Ne presim me padurim konferencën e parë ndërqeveritare. E kam thënë në Tiranë, në Bruksel dhe kudo.dua ta përsëris këtu, Shqipëria ka kohë që është gati, ajo pret që BE të bëjë pjesën e saj. Integrimi europian është një objektiv parësor kombëtar, është një aspiratë mbarërajonale dhe një burim frymëzimi në një kontekst rajonal të transformuar rrënjësisht”, tha Rama.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com