25.5 C
Tirana
Saturday, 25 June, 2022

Pasuria përrallore e oligarkëve rusë / Jahte, helikopterë dhe avionë privatë me vlerë qindra miliona euro

Kur jemi më shumë se tre javë pas pushtimit rus në Ukrainë, vendet perëndimore po ashpërsojnë sanksionet ndaj oligarkëve dhe miliarderëve rusë. Frobes shkruan, se deri më tani vendet perëndimore kanë çregjistruar 18 avionë rusë privatë. Avionët kanë qenë në pronësinë e oligarkëve rusë, përfshirë Alisher Usmanov dhe Presidentin e Chelseat Roman Abramovich.

Duke pastruar regjistrat e avionëve dhe të dhënat e disponueshme publikisht, Forbes identifikoi të paktën 12 avionë dhe gjashtë helikopterë të lidhur me tetë miliarderë rusë të sanksionuar. Avionët janë të regjistruar në Aruba, Bermuda, Ishujt Kajman, Ishulli Man dhe Luksemburg, të cilët të gjithë kanë zbatuar sanksionet e BE-së ose të Mbretërisë së Bashkuar. Së bashku, 18 avionët kanë një vlerë të paktën 1.2 miliardë dollarë. Zëdhënësit e regjistrave dhe autoriteteve të avionëve në Bermuda, Luksemburg dhe Ishulli i Manit i thanë Forbes se ata po ndërmarrin veprime kundër avionëve në pronësi të individëve të sanksionuar.

Më 12 mars, Bermuda njoftoi se regjistri i saj i avionëve kishte pezulluar certifikatat e vlefshmërisë ajrore për 740 “avionë të drejtuar nga Rusia”, që do të thotë se ata nuk mund të fluturojnë më. Të paktën një miliarder i sanksionuar, Viktor Rashnikov, zotëron një avion Gulfstream të regjistruar në Bermuda. Një zëdhënës i Autoritetit të Aviacionit Civil të Bermudës tha për Forbes se autoriteti “do të kryejë një hetim” për të përcaktuar nëse Rashnikov zotëron avionin.
Abramovich është më i ekspozuari ndaj masave të reja, me dy avionë të regjistruar në Aruba dhe dy të tjerë në Luksemburg, përveç katër helikopterëve të çregjistruar në Ishullin Man. Ministri i Transportit i Arubës, Ursell Arends, thuhet se u tha mediave lokale se të paktën 10 avionë të regjistruar në Aruba u përkasin rusëve të sanksionuar dhe qeveria do të marrë masa kundër tyre “nëse është e nevojshme”. Forbes identifikoi gjashtë nga 10, duke përfshirë një avion Airbus A319 në pronësi të Viktor Vekselberg. Një zëdhënës i Vekselberg refuzoi të komentonte dhe përfaqësuesit e miliarderëve të tjerë të përmendur në këtë artikull nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Individët me vlerë të lartë neto shpesh zotërojnë aeroplanë përmes kompanive mbajtëse në det të hapur për të maskuar pronësinë e tyre. “Shumë pronarë përdorin entitete në det të hapur dhe kompani për qëllime të veçanta për ta bërë të vështirë gjetjen e përdoruesit “të vërtetë” të avionit,” tha Phil Seymour, president i firmës së të dhënave të aviacionit IBA.

Miliarderë të tjerë të sanksionuar kanë pasur avionë privatë në të kaluarën e afërt ose janë raportuar se kanë avionë, por Forbes nuk mundi të verifikonte nëse ata ende i zotëronin ato. Oleg Deripaska , Gennady Timchenko , Boris Rotenberg dhe Suleiman Kerimov të gjithë u raportuan se i kishin shitur avionët e tyre pasi u goditën me sanksione në 2014 dhe 2018.
Shtatë nga 18 avionët e gjurmuar nga Forbes u regjistruan për herë të fundit në Francë dhe Letoni, të cilat të dyja kanë zbatuar sanksionet e BE-së ndaj Rusisë. Por nëse ata nuk janë në BE ose në Mbretërinë e Bashkuar, atëherë avioni mund të riregjistrohet diku tjetër – duke përfshirë Rusinë, ku katër prej avionëve janë parë për herë të fundit. “Nëse ata janë fizikisht në Rusi, mund të ndodhë që rusët do t’i riregjistrojnë ata,” tha Epstein.

Një tjetër destinacion i mundshëm për këta avionë: Emiratet e Bashkuara Arabe. Të paktën tre nga 18 avionët e gjurmuar nga Forbes u panë për herë të fundit në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe disa të tjerë së fundmi udhëtuan prej andej për në Moskë. Megjithatë, edhe nëse një aeroplan është në Dubai, pronarët mund të goditen nga sanksionet dytësore të SHBA ndaj kompanive vendase që ndihmojnë në lëvizjen ose riparimin e avionëve të tyre. “Nëse keni një Gulfstream të ulur në Dubai, eksporti i atij avioni në Rusi është një shkelje e ligjeve të eksportit të SHBA,” tha Epstein. “Është gjithashtu një shkelje e eksportit për objektin e riparimit që po i ndihmon ata ta bëjnë këtë.”
Këtu janë avionët dhe helikopterët në pronësi të miliarderëve rusë të sanksionuar të gjurmuar nga Forbes dhe vendndodhjet e tyre më të fundit:

Sanksionuar nga: MB, BE, Kanada, Australia, Zvicra
Shtetësia: Rusia, Izraeli, Portugalia
Vlera totale e vlerësuar: 545 milionë dollarë

Regjistruar në: Aruba
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Saint-Louis, Francë më 25 shkurt

Regjistruar në: Aruba
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe më 4 Mars

Regjistruar në: Luksemburg
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Riga, Letoni më 27 shkurt

Regjistruar në: Luksemburg
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Moskë, Rusi më 15 mars

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 11 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Kanë, Francë më 25 shkurt
I lidhur me jahtin Solaris të Abramovich

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 11 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Basseterre, St. Kitts dhe Nevis më 28 shkurt
I lidhur me jahtin Solaris të Abramovich

Një kolazh modelesh në pronësi të Abramovich – avionët e paraqitur më sipër nuk janë të tijat.

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 11 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Kanë, Francë më 3 shkurt

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 11 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Kanë, Francë më 4 mars

Sanksionuar nga: BE, MB, Zvicër
Shtetësia: Rusi
Vlera totale e vlerësuar: 60 milionë dollarë

EMBRAER ERJ-135 (numri i bishtit P4-MSG)
Regjistruar në: Aruba
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Moskë, Rusi më 14 Mars

Regjistruar në: Aruba
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Moskë, Rusi më 26 shkurt

Sanksionuar nga: BE, MB, Zvicër, Australia

Vlera totale e vlerësuar: 20 milionë dollarë

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 4 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Moskë, Rusi më 5 Mars

Helikopteri AgustaWestland AW139

Regjistruar në: Ishujt Kajman
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Mahé, Seychelles më 9 mars
I lidhur me jahtin e Mordashov Nord

Vlera totale e vlerësuar: 50 milionë dollarë

Regjistruar në: Bermuda
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe më 27 shkurt

Arkady Rotenberg
Sanksionuar nga: BE, MB, SHBA, Australia, Kanadaja, Japonia, Zvicra
Shtetësia: Rusi
Vlera totale e vlerësuar: 15 milionë dollarë

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 5 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe më 12 Mars

Sanksionuar nga: BE, MB, SHBA, Australia, Kanadaja, Japonia, Zvicra
Shtetësia: Rusi
Vlera totale e vlerësuar: 40 milionë dollarë

Regjistruar në: Aruba
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Pranë Nur-Sulltanit, Kazakistan më 6 mars

Alisher Usmanov
Sanksionuar nga: BE, MB, SHBA, Australia, Kanadaja, Japonia, Zvicra
Shtetësia: Rusi, Uzbekistan
Vlera totale e vlerësuar: 370 milionë dollarë

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 3 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Tashkent, Uzbekistan më 28 shkurt
Bllokuar nga Departamenti Amerikan i Thesarit më 3 mars

Regjistruar në: Isle of Man (Çregjistruar më 3 Mars)
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Le Castellet, Francë më 13 nëntor 2021
I lidhur me jahtin Dilbar të Usmanov

Helikopter dhe jaht Airbus EC-175

Viktor Vekselberg
Sanksionuar nga: SHBA, MB, Japoni
Shtetësia: Rusi
Vlera totale e vlerësuar: 90 milionë dollarë

Regjistruar në: Aruba
Vendndodhja e fundit e regjistruar: Saint-Louis, Francë më 25 shkurt
Bllokuar nga Departamenti Amerikan i Thesarit më 11 mars

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlerien iyi vibratör çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusionpiyasadaki en iyi geciktirici hapcamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortkartal escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarımaltepe escortşişli escortşişli escort bayan