32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Pas 17 vitesh, Lulzim Basha nuk mund të jetë sërish “Njeriu që qesh”

10 Janarin e vitit 2005 Lulzim Basha hyri zyrtarisht në politikë. George W.Bush ishte President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Tony Blair Kryeministër i Britanisë së Madhe. Gerhard Schroder Kancelar i Republikës Federale Gjermane.

17 vite më pas. SHBA-të kanë ndërruar tre Presidentë. Mbretëria e Bashkuar katër Kryeministra. Republika Federale Gjermane dy kancelarë, përfshirë epokën 16 vjeçare Merkel.

Pas 6 vitesh ministër, 2 kryebashkiak me kohë të plotë, 2 të tjera kryebashkiak e lider opozite dhe në vitin e 7 vetëm si lider opozite, Lulzim Basha sapo ka filluar betejën për të bindur shqiptarët se përfaqëson ndryshimin e shumë pritur.

I ashtëquajturi “Trekëndëshi i Bermudës” Berisha-Meta-Rama është As-i nën mëngë me të cilin Lulzim Basha në rolin e prestigjatorit po tenton të hipnotizojë publikun me lojërat e tij të shpejtësisë. Duke reklamuar treshen Berisha-Meta-Rama si boshtin e së keqes, Basha po vetofrohet si zgjidhje.

Si në shumë gjëra tjera, sërish Lulzim Basha ka zgjedhur të kopjojë keq. Historia ka treguar se mes një kopjo të keqe dhe origjinalit, zgjidhet gjithmonë origjinali, sado problematik të jetë ai.

Edi Rama u tha dje shqiptarëve se “Kush zgjedh Lulzim Bashën merr edhe Sali Berishën e Ilir Metën”. Sot, Lulzim Basha huazon se “Kush zgjedh Sali Berishën dhe Ilir Metën merr Edi Ramën”. Përtej kopjes që nuk vlen të diskutohet, sfida e Lulzim Bashës është e dyfishtë.

Së pari, duhet tua fshijë memorien shqiptarëve që këtë model refreni e kanë dëgjuar deri në ngopje nga Edi Rama. E dyta është edhe beteja e tij më e vështirë. 768,134 shqiptarë i dhanë mandatin për herë të tretë Edi Ramës si Kryeministër pasi besuan se duke zgjedhur Bashën do merrnin dhe Berishën e Metën. Lulzim Basha kërkon tashmë që këta votues të pranojnë krejt të kundërtën, paçka se pasi e kanë votuar Edi Ramën, kanë parë të shkarkohet Ilir Meta dhe të shpallet “non grata” Sali Berisha.

Cepi “Rama” i trekëndëshit të Bermudës duket se bie. Në 11 beteja të pjesshme e të përgjithshme elektorale, që prej ditës kur ka marrë drejtimin e opozitës dhe ka identifikuar Edi Ramën si boshtin e së keqes, Lulzim Basha ka shënuar 9 humbje, 1 bojkot dhe një fitore me vetëm 28 vota në Bashkinë Kavajë. Edhe pretendimi i vjedhjes së votave ngjan i çalë! Edhe një magazinë po të vidhet 4 herë rresht, pronarët do ta ndërronin minimum rojen! Edhe pse mund të mos ketë faj në vjedhje, thjesht nuk e ruan dot!

Cepi “Meta” i trekëndëshit është një histori komplekse e mungesës së kohezionit politik. Lulzim Basha e ka nisur karrierën e tij politike duke fituar ndoshta të parën dhe të vetmen garë elektorale nominale duke u zgjedhur deputet në njësinë nr.7 në Tiranë përballë Arben Ahmetajt në Korrikun e vitit 2005, edhe me ndihmën e LSI që çau votat e së majtës me Edmond Haxhinaston.

Si i përkëdhelur i Berishës, gjatë viteve të koalicionit PD-LSI, Lulzim Basha ishte ndër personazhet me afrimitetin më të madh me Ilir Metën. Mjafton të kujtohet vizita e tij tek Ministri i atëhershëm i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës menjëherë pas publikimit të videos Meta-Prifti që parapriu protestën e 21 Janarit dhe rrjedhojat e saja tragjike që dihen.

Me votat e LSI në Tiranë dhe dorën e Berishës në stilin “alla Maradona”, Basha mundi të shënojë gol në Majin e vitit 2011 duke marrë thuajse me forcë drejtimin e Bashkisë së Tiranës.

Fushata elektorale brenda kampit blu në vjeshtën e vitit 2013 kishte dhe një element që nuk mund të harrohet. I ndjeri Sokol Olldashi, atëherë sfidant i Bashës sulmonte ashpër LSI-në ndërsa Basha preferonte ta mbronte partinë e Ilir Metës sepse përveç miqësisë personale i duheshin votat e Këshillit Bashkiak.

Për ti vënë kapakun kohezionit të tij, vetëm 9 muaj më parë, Lulzim Basha firmosi marrëveshjen paraelektorale me Monika Kryemadhin duke premtuar para shqiptarëve se do të qeveriste vendin në 4 vitet pasuese në koalicion me LSI. 9 Muaj më pas, LSI është pjesë e “Trekëndëshit të Bermudës” ndërsa Lulzim Basha shpresa e shumë pritur!!

Cepi “Berisha” i trekëndëshit është në fakt rrethi vicioz prej të cilit Lulzim Basha jo vetëm që nuk shkëputet dot por sa më shumë përpiqet aq më shumë zhytet. Në luftën për të treguar se kush është në të vërtetë Sali Berisha, ai nuk po zbulon asgjë të re. Po pranon me gjysmë zëri ato që deri dje i mohonte apo në rastin më të mirë bënte sikur nuk i dëgjonte ndërsa të tjerë i deklaronin publikisht.

Përpara se të na thotë ta besojmë për zbulues të trekëndëshave të Bermudës, Basha duhet tu përgjigjet disa pyetjeve: A do bashkëqeveriste me LSI nëse do fitonte zgjedhjet në 25 Prill? A do pranonte të bëhej Kryeministër edhe me votën e Sali Berishës? A do pranonte të bëhej Kryeministër me votat e atyre që sot i akuzon si pjesë e krimit të organizuar dhe korrupsionit por deri dje mblidhnin votat për të?

I vetmi kontribut real që Lulzim Basha mund të bëjë në raport me të vërtetën dhe interesin publik është të rrëfejë gjithçka ai di rreth disa prej pikave më të errëta: 21 Janarin, Gërdecin, Rrugën Durrës-Kukës, faljen e detit Greqisë, koncesionet qindra milion euroshe, pazaret për shitjen e pasurive publike mes të cilave edhe Albpetrol e ARMO.

Ditën që Lulzim Basha ta bëjë diçka të tillë, ai do të fitojë statusin e të penduarit të drejtësisë. Si i tillë mund dhe do duhet trajtuar në kushte të lehtësuara. Të qenit bashkëpunëtor i drejtësisë nuk të bën të pafajshëm sepse një i penduar kurrësesi nuk mund të shpallet hero i luftës ndaj mafias. Imagjinoni sikur Tommaso Buscetta të pretendonte të barazohej me Giovanni Falconen!

Lulzim Basha nuk mund ta ketë luksin as të vetdeklarohet si shpresa e shumëpritur e shqiptarëve. Pas 17 vitesh në politikë, ai nuk mund të jetë më thjesht “njeriu që qesh” e që na “ra nga qielli” Janarin e vitit 2005.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri