“Një i vdekur ishte i shtrirë në portën time”/ Dëshmitë rrëqethëse nga masakra ne Cetinjë: Njerëzit vraponin në rrugë për të shpëtuar

 “Një i vdekur ishte i shtrirë në portën time”/ Dëshmitë rrëqethëse nga masakra ne Cetinjë: Njerëzit vraponin në rrugë për të shpëtuar

Një ditë pas msakrës me 11 të vdekur, banorët në Cetinjë rrëfejnë momentet e tmerrit, ndërsa 34 vjecari Vuk Boriloviç qëllonte me breshëri arme.

Njëri prej banorëve thotë se është I habitur nga ngjarja, pasi në sjelljen e tij nuk shfaqte apo tregonte se mund të ishte I rrezikshëm. Por një tjetër mendon se ngjarja mund të ishte parandaluar.

“Kohët e fundit, ndoshta edhe në muajt e fundit, nuk ishte më Vuku që njihnim më parë. Mund të themi se ai vazhdimisht kishte ndjenjën se dikush po e përndiqte – thotë një prej banorëve në Cetinjë.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Në lagjen ku ndodhi masakra dje nuk dëgjohet asgjë. Në një nga shtëpitë ku janë vrarë njerëz, janë mbledhur të afërmit, ndërsa në ballkon shihen persona me të zeza.

“ Një i vdekur dje ishte shtrirë në portën time. Gruaja ime ishte aty me fëmijët kur filluan të shtënat, në njëfarë mënyre arriti t’i tërhiqte në shtëpi dhe të mbyllej – thotë një banor.

“Vrau djalin te dera, dhe më pas edhe vëllain e tij më të vogël që tentoi të fshihej. Ai vrau nënën e tyre për herë të tretë. Pastaj thirri burrin e Natashës dhe i tha: Unë vrava familjen time”

“Ai doli nga shtëpia dhe 80 metra larg saj filloi të qëllonte me radhë ndaj të gjithëve. Ai vrau xhaxhain e tij që u përpoq të arsyetonte me të. Njerëzit vraponin në rrugë, mbylleshin, e ai ecte rrezikshëm tyre” rrëfen një tjetër banor, dëshmitar i masakrës.

Të ngjashme