23.5 C
Tirana
Tuesday, 5 July, 2022

Misteri i Gerasimov-it, spastrimet ruse dhe gabimet e spiunëve amerikanë

Shefi i Shtabit të Rusisë, Valerij Gerasimov, është gjithmonë në qendër të spekulimeve.Disa javë më parë u tha se ai i kishte shpëtuar një sulmi ukrainas, ndaj e kishin dorëzuar si të plagosur.

Probleme fizike apo politike?

Të njëjtat burime flasin për oficerë të tjerë të liruar nga detyra: gjeneralët Vladislov Ershow, Sergei Kisel dhe Arkady Marzoev, përgjegjës për njësitë e blinduara të cilave u kanë ngarkuar gabime dhe shumë humbje.

Këto janë informacione që vijnë nga “hendeku i armiku”. Ndaj kërkojnë kujdes.

Mbani mend shëmbëlltyrat e hierarkëve koreano-veriorë të dorëzuar për të vdekur dhe më pas të rishfaqur në mënyrë të paqartë përballë Kim Jong- un.

Nuk mund të përjashtojmë silurët e vërtetë, por dhe alternimet, pasi ndodh në konflikte.

Dhe duke folur për ringjallje të vërteta ose të supozuara, është ajo e Sergey Beseda, një nga drejtuesit e FSB-së ruse.

Ai kishte për detyrë të përgatiste pushtimin me njerëzit e Repartit të Pestë, por dështoi në mënyrë dramatike.

Për këtë arsye u përfol për arrestimin e tij, pasuar nga pjesëmarrja – për ta mohuar – në varrimin e një spiuni të famshëm.

Tani ai do të kthehej në zyrë – shkruante gazetari investigativ rus Andrei Soldatov – me një rol më të dobët.

Për ta zhdukur do të kishte nënkuptuar, në sytë e aparatit të madh, pranimin e gabimeve serioze.

Prandaj më mirë ta mbani atë në tryezën tuaj, të lexoni raporte ose ndoshta jo edhe kaq.

Gjithashtu sipas Soldatov, regjimi atëherë bëri një zgjedhje tjetër: dosja e Ukrainës tani do të trajtohet nga GRU, inteligjenca ushtarake.

Në krye të misionit do të jetë numri dy Vladimir Alekseyev, një figurë e njohur për spiunët perëndimorë pasi ai është i përfshirë në veprime në Evropë.

I lindur në vitin 1961 në Holodky, në juglindje të Kievit, kur Ukraina ishte pjesë e BRSS-së, ai iu bashkua njësive ajrore dhe më vonë u bë pjesë e komandove, Spetsnaz.

Më pas ai u transferua në pozicione të inteligjencës në Rusinë Lindore dhe në vitin 2011 ai mori postin e zëvendësdrejtorit të GRU.

Alekseyev bëri karrierë në atë botë, u mat me armiqtë në Siri dhe Donbass, ndoqi dosjen e Ukrainës për një kohë të gjatë, menaxhoi aktivitete të veçanta.

Ai e di zanatin, e pret një provë e vështirë.

Vendimi për t’iu besuar GRU-së këtë pasqyron gjykimin e liderit i cili – nuk duhet harruar kurrë – u formua si anëtar i KGB-së.

I regjistruar në vitin 1975, ai shërbeu në Dresden nga viti 1985 deri në 1990 dhe në 1998 u emërua drejtor i agjencia që mori përsipër, FSB-ja .

Putin-i preferon 007-at ushtarakë mbi ato civile, sepse ata janë të përkushtuar ndaj kauzës dhe dispozitave, pa marrë parasysh çmimin.

Kjo do të shpjegonte pse në disa raste u zbuluan: ata bënë gabime, por e rëndësishme ishte dhe është arritja e rezultateve.

Për më tepër, në këtë fazë kritike, duke u përballur me kundërshtarët këmbëngulës, Kremlini ka nevojë për personazhe që kombinojnë besnikërinë me vendosmërinë.

Nëse shefi i shërbimit të jashtëm të FSB-së, Beseda ka paguar për gabimet e vlerësimit për situatën në Ukrainë, informacione të pasakta mbi të cilat është ndërtuar më pas operacioni ushtarak “special” i Vladimir Putin, në Shtetet e Bashkuara agjencitë e inteligjencës kanë nisur një rishikim të brendshëm.

Së pari ata e mbivlerësuan qëndrueshmërinë e afganëve kundër talebanëve verën e kaluar, pas tërheqjes amerikane, pastaj nënvlerësuan atë të ukrainasve në fillimin e ofensivës ruse: edhe në ditët para pushtimit, komuniteti amerikan i inteligjencës mendonte se Kievi do të binte në 3 ose 4 ditë.

Pas disa ditësh presioni nga anëtarët e Kongresit të martën, Komiteti i Inteligjencës së Senatit i dërgoi një letër të klasifikuar zyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare Avril Haines, Departamentit të Mbrojtjes dhe CIA-s, duke bërë thirrje për një rishqyrtim të metodologjisë që qëndron pas vlerësimet.

Nëse nuk do të kishin gabuar – argumentojnë kritikët – Shtetet e Bashkuara mund të kishin filluar dërgimin e ndihmës ushtarake shumë më herët.

Tani 17 agjencitë që përbëjnë Komunitetin e Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara janë ftuar të analizojnë mënyrën e tyre të vlerësimit të aftësive të ushtrive të huaja, dhe mbi të gjitha t’ua bëjnë të qartë zyrtarëve të tyre se çdo gabim mund të ketë pasoja të mëdha./ Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor