32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Majlinda Angoni jo thjesht një zgjedhje, por një besëlidhje e re për Shkodrën!

Nga Nertil Jole

Erdhi ora që Shkodra të ketë një kandidaturë dinjitoze në garën për Kryetar Bashkie. Qytetarët e bashkisë Shkodër këtë herë kanë mundësinë për të zgjedhur si administratore të qytetit, një zonjë të nderuar si Majlinda Angoni, e cila me cilësitë që ka përfaqëson jo thjesht ajkën e qytetarisë shkodrane, por edhe modelin e shkëlqyer sesi angazhimi në jetën publike nuk përdoret për protagonizëm shterp politik, por si shërbim cilësor publik, për të transformuar pozitivisht realitetin e ngrysur të një qyteti që ka histori banimi mijëvjeçare.

Shkodra si kryeqëndra e veriut të Shqipërisë, e meriton shumë rikthimin e shkëlqimit të munguar. Jo vetëm për shkodranët që jetojnë aty, por edhe për gjithë bashkëkombasit dhe të huajt që e vizitojnë atë qytet, pasi çmojnë kulturën, historinë dhe traditën shkodrane.

Njësoj si Korça sot është kthyer në portën më të spikatur mikpritëse të turizmit juglindor, ashtu edhe Shkodra duhet të kthehet në portën mikpritëse të turizmit verior. Me këtë i referohem zhvillimit që domosdoshmërisht i duhet qytetit të Shkodrës, për të instaluar infrastrukturën e nevojshme që do të shërbejë si katalizator kryesor, për një zhvillimi të ri ekonomik, turistik, social, kulturor e mjedisor.

Dua të përmend tre dimensione kryesore pse besoj se Majlinda Angoni është kandidatura e duhur, në momentin e duhur për Shkodrën.

Ajo ka një angazhim dhe realizim të spikatur në fushën e biznesit. Së bashku me bashkëshortin e saj kanë themeluar “Venice Art”, një biznes unikal e të suksesshëm në tregjet më elitare botërore, për prodhimin dhe eksportimin e maskave veneciane. Kjo sipërmarrje nuk ka skalitur vetëm portretin e familjes Angoni si një familje shumë artdashëse, por ka pasuruar akoma më shumë thesarin e trashegiminë artistike të qytetit Shkodrës. Pra, “Venice Art” është tashmë një “brand” që e identifikon qytetin e Shkodrës për lidhjen historike me kulturën venedikase, jo vetëm kombëtarisht por edhe ndërkombatërisht.

E pavarësisht se me gjasë zonja Angoni nuk e ka patur aspak të pamundur të jetojë kudo gjetkë nëpër botë, ajo ka zgjedhur të mos e braktisë qytetin e saj, por të bashkëjetojë me komunitetin e vendlindjes. Arsyeja kryesore mendoj se duhet të jetë dashuria dhe lidhja shpirtërore që ka me këtë qytet.

Këtë e dëshmon edhe përfshirja e saj shumë aktive në shoqërinë civile, në një realitet jo pak patriarkal, që përbën edhe dimensionin e saj të dytë e më kryesor, për atë që përfaqëson si qytetare model dhe shumë e angazhuar.

Me një kontribut 30 vjeçar, si një nga nismëtaret e lëvizjeve të para të gruas në Shqipëri dhe Kosovë, ajo ka krijuar dhe drejtuar dy qendra këshillimi në Prizren dhe Pejë, dhe ka themeluar organizatën “Gruaja tek Gruaja” me qendër në Shkodër, duke luajtur një rol me ndikim shumë të rëndësishëm në mbrojtjen e të drejtave të grave dhe vajzave, kryesisht brenda rajonit të Shkodrës, por edhe më gjerë.

Ndërsa dimensioni i tretë që do i veçoja, është angazhimi i saj politik i periudhës së fundit, në rolin e Prefektes së Qarkut të Shkodrës. Falë vëmendjes së saj, për herë të parë zona e Thethit dhe Vermoshit morën rëndësinë e duhur, sa i takon zhvillimit të turizmit dimëror. Ndërkohë, në detyrën e Prefektes së Qarkut Shkodër, ajo do të mbahet mend edhe për administrimin dhe koordinimin e suksesshëm të krizës së fundit të përmbytjeve, duke dhënë një kontribut të qënësishëm në konsolidimin e kulturës së punës në këtë institucion.

Mendoj se zgjedhjet vendore në Shkodër këtë herë nuk duhet të jenë shprehje e asnjë tifozerie politike, por një besëlidhje e re qytetare, vetëm për interesin e Shkodrës. Për më tepër që të gjithë e dimë, ose më saktë e kemi të faktuar, se ndryshimi nuk mund të burojë nga e njëjta frymë e sprovuar e politikës përçarëse, brenda apo jashtë llogoreve politike.

Ndryshimi që i shërben të gjithëve duhet të burojë vetëm nga një bashkim e mbështetje vëllazërore për kandidaturën e Majlinda Angonit, që në themel të angazhimit të saj publik ka fuqinë e qytetarisë dhe dashurisë për vendlindjen e saj dhe qytetin unikal të Shqipërisë, që padyshim e meriton të ecë shumë më shpejt në rrugën drejt zhvillimit të shumëpritur.

Edhe pse në këto zgjedhje kontrata e qytetarëve shkodranë me Majlinda Angonin do të ishte vetëm për 15 muaj, kjo kohë gjithësesi do iu mjaftonte atyre për të kuptuar sesi duhet të vazhdojnë.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri