Luis Rubiales dha dorëheqjen, Gjykata e fton të dëshmojë në hetuesi për puthjen ndaj futbollistes spanjolle

 Luis Rubiales dha dorëheqjen, Gjykata e fton të dëshmojë në hetuesi për puthjen ndaj futbollistes spanjolle

Gjykata Kombëtare Spanjolle, e cila po çon në procedim penal çështjen ‘Rubiales’, ka thirrur ish-presidentin e Federatës Spanjolle të Futbollit për të dëshmuar këtë të premte në hetuesi.

Këta janë hapat e parë të ndërmarrë nga gjyqtari Luis Francisco de Jorge Mesas pasi ka pranuar për shqyrtim ankesën e Prokurorit me Luis Rubiales. Kreu i Gjykatës Qendrore të Udhëzimit 1 të Gjykatës Kombëtare, Luis Francisco de Jorge, pranoi këtë të hënë se do të përpunonte ankesën e paraqitur nga Prokuroria për krimet e sulmit seksual ndaj ish-presidentit të Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF).

Luis Rubiales për puthjen e lojtares Jennifer Hermoso në finalen e Botërorit të Futbollit për Femra është thirrur për të dëshmuar këtë të premte në Gjykatën Kombëtare në orën 12:00 si i pandehur.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Ky kallëzim është bërë nga Prokuroria javën e kaluar pas grumbullimit të versionit të lojtares. “Lojtarja, si dhe mjedisi i saj më i afërt, ka pësuar presion të vazhdueshëm dhe të përsëritur nga zoti Rubiales dhe mjedisi i tij profesional, me qëllim justifikimin dhe miratimin publikisht të aktit të kryer kundër vullnetit të saj.

Jennifer po vuan nga një situatë ngacmimi, kundër zhvillimit të jetës së saj në paqe, qetësi dhe lirshmëri. Duke dhënë një puthje në buzë, duke mbajtur kokën e zonjës Jennifer Hermoso me të dyja duart, pa pëlqimin e saj” – thuhet në akuzë.

Rubiales, nga ana e tij, dha versionin e tij në intervistën me Piers Morgan: “Nuk kishte asnjë dëm, asnjë përmbajtje seksuale, asnjë agresion. Puthja për Jennifer është si ajo që do t’i jepja njërës prej vajzave të mia. Është e zakonshme mes miqve dhe familjes.”

Në një urdhër, magjistrati pranon hapat e parë, duke përfshirë marrjen nga RTVE videot që ata kanë në dosjet e tyre që regjistrojnë momentin nga të gjitha këndvështrimet në të cilat i pandehuri puth futbollisten, si dhe procesverbalet menjëherë para dhe pas .

Gjithashtu, kërkon nga gazeta El País videon e festës në dhomat e zhveshjes që është postuar në internet dhe nga AS për momentet e puthjes dhe çdo tjetër që lidhet me ngjarjet.

Nga ana e saj gazeta La Vanguardia kërkon videon e festës në autobusin e Kombëtares. Rezoluta ia transferon dosjen e Prokurorit, Rubiales si të pandehur, në mënyrë që ai të mësojë për faktet e pretenduara dhe të ushtrojë të drejtën e tij të mbrojtjes me të gjitha garancitë procedurale.

()

tiranaweb.al


Të ngjashme