• 10/06/2023

LISTA | Emrat e kandidatëve të PS për kryetarë bashkie. Kush ikën dhe kush vjen

 LISTA | Emrat e kandidatëve të PS për kryetarë bashkie. Kush ikën dhe kush vjen

Dalin në dritë emrat e kandidatëve për kryetarë bashkie të PS në shkallë vendi. Shumica prej tyre rikandidojnë, por ka edhe surpriza me emra të rinj.

Nga 61 bashkitë, vetëm në 16 prej tyre pritet të ketë figura të reja.

Në qarkun më të madh, atë të Tiranës nuk do të ketë asnjë ndryshim në të 5 bashkitë. Ndërsa në Elbasan nga 7 bashkitë, vetëm në 2 prej tyre do të ketë ndryshime.

Në Gramsh, deputeti Besjan Ajazi do të lërë mandatin e ligjvënësit për të garuar për postin e kryebashkiakut.

Një kandidat të ri do të ketë edhe në Bashkinë e Librazhdit, ku në garë jane dy emra, Ermal Kurti dhe Mariglen Disha.

Në qarkun e Beratit, ndryshim pritet të ketë në bashkitë e Kuçovës dhe Urës Vajgurore ndërsa pjesa tjetër do të rikonfirmohet.

Situata e re e krijuar me Lefter Allën në Bulqizë ka bërë që socialistët të kërkojnë një emër të ri për këtë bashki, ndërsa në 3 bashkitë e tjera të qarkut Dibër do të rikonfirmohen kryebashkiakët aktualë.

Qarku i Vlorës do të pësojë më shumë ndryshime. Nga 7 bashki, në 4 prej tyre do të ketë emra të rinj.

Në Vlorë, kandidimi do t’i besohet Ermal Dredhës, ambasador i Shqipërisë në Emiratet e Bashkuara Arabe ndërsa në Sarandë, kandidat do të jetë Olti Çaçi që vjen nga fusha e biznesit.

Ndryshime pritet të ketë edhe në bashkitë e Selenicës dhe Konsipolit, ku në këtë të fundit kandidimi do t’i besohet shefit të financës në këtë bashki.

Në qarkun Korçë nuk do të ketë asnjë ndryshim në 6 bashkitë e qarkut. Edhe në qarkun e gjirokastër, konfigurimi do të jetë i njejtë ku ndryshimi i vetëm do të jetë në bashkinë e Libohovës, ku do të kandidojë Leonard Hide.

Në qarkun e Fierit, pritet rikonfirmimi i pjesës më të madhe të kryetarëve aktualë, madje edhe të kryerbashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailit.

Në qarkun e Durrësit, i vetmi ndryshim pritet në Bashkinë e Krujës, ku kryetari i Partisë Socialiste në këtë bashki, pritet të jetë kandidat për bashkinë e qytetit.

Në qarkun Shkodër, ndryshim do të ketë në Bashkinë e Shkodrës, ku deputeti Benet Beci do të lërë mandatin e deputetit për të garuar për bashkinë e vetme që socialistët nuk kanë mundur të fitojnë. Edhe në Vaun e Dejës pritet të ketë një figurë të re, ai pritet të jetë Kristjan Shkreli.

Në qarkun Kukës nga 3 bashki, ndryshim do të ketë vetëm në Has, ku kandidati i socialistëve, pritet të jetë Halit Mulaj. Ndërsa në qarkun e Lezhës pritet të mos ketë ndryshime.

Emrat e kanidatëve:

TIRANË

Bashkia Tiranë – Erion Veliaj

Bashkia Kamëz – Rakip Suli

Bashkia Kavajë – Redjan Krali

Bashkia Vorë – Blerim Shera

Bashkia Rrogozhinë – Edison Memolla

ELBASAN

Bashkia Elbasan – Gledian Llatja

Bashkia Belsh – Arif Tafani

Bashkia Cërrik – Andis Sala

Bashkia Gramsh – Besjan Ajazi

Bashkia Librazhd – Mariglen Disha/Ermal Kurti

Bashkia Prrenjas – Nuri Belba

Bashkia Peqin – Bukurosh Maci

BERAT

Bashkia Berat – Ervin Demo

Bashkia Kuçovë – E papërcaktuar

Bashkia Poliçan – Adriatik Zotkaj

Bashkia Skrapar – Adriatik Mema

Bashkia Ura Vajgurore – E papërcaktuar

DIBËR

Bashkia Bulqizë – E papërcaktuar

Bashkia Peshkëpi – Rrahim Spahiu

Bashkia Klos – Ilmi Hoxha

Bashkia Mat – Agron Malaj

VLORË

Bashkia Vlorë – Ermal Dredha

Bashkia Selenicë – Dhimitër Kapaj

Bashkia Delvinë – Majilinda Qilimi

Bashkia Finiq – Kristo Kiço

Bashkia Himarë – Jorgo Goro

Bashkia Konispol – E papërcaktuar

Bashkia Sarandë – Olti Caci

KORÇË

Bashkia Korçë – Sotiraq Filo

Bashkia Kolonjë – Erion Isai

Bashkia Devoll – Eduard Duro

Bashkia Maliq – Gëzim Topçiu

Bashkia Pogradec – Ilir Xhakolli

Bashkia Pustec – Pali Kolefski

FIER

Bashkia Fier – Armando Subashi

Bashkia Divjakë – E papërcaktuar

Bashkia Lushnje – Eriselda Sefa

Bashkia Mallakastër – Qerim Ismailaj

Bashkia Patos – E papërcaktuar

Bashkia Roskovec – Majlinda Bufi

GJIROKASTËR

Bashkia Gjirokastër – Flamur Golemi

Bashkia Tepelenë – Tërmet Peçi

Bashkia Dropull – Dhimitraq Toli

Bashkia Këlcyrë – Klement Ndoni

Bashkia Libohovë – Leonard Hide

Bashkia Memaliaj – Gjolek Guci

Bashkia Përmet – Alma Hoxha

DURRËS

Bashkia Durrës – Emiriana Sako

Bashkia Krujë – E papërcaktuar

Bashkia Shijak – Elton Arbana

SHKODËR

Bashkia Shkodër – Benet Beci

Bashkia Fushë-Arrëz – Franc Tuci

Malësi e Madhe – Tonin Marinaj

Bashkia Pukë – Gjon Gjonaj

Bashkia Vau i Dejës – Kristjan Shkreli

KUKËS

Bashkia Has – Halit Muja

Bashkia Kukës – Safet Gjici

Bashkia Tropojë – Rexhe Byberi

LEZHË

Bashkia Kurbin – Majlinda Cara

Bashkia Lezhë – Pjerin Ndreu

Bashkia Mirditë – E papërcaktuar

Të ngjashme