32.5 C
Tirana
Friday, 1 July, 2022

Lançohet Programi Rajonal i Lëvizshmërisë për Lidershipin Rinor: Të rinjtë serbë dhe shqiptarë bashkëveprojnë për të ndikuar politikat kombëtare dhe rajonale

U lançua Programi Rajonal i Lëvizshmërisë për Lidershipin Rinor (RYL-MP) i cili është i hartuar nga Qendra për Politikat Arsimore (CEP), Serbi dhe Qendra Shkencë dhe Inovacion për Zhvillim (SCiDEV), Shqipëri. Ky Program përfshin një gamë komponentësh duke përfshirë ngritjen e kapaciteteve dhe mentorimit, si dhe programin e mobilitetit, e të gjitha këto synojnë jo vetëm të forcojnë bashkëpunimin midis Shqipërisë dhe Serbisë, por edhe të inkurajojnë të rinjtë të bëjnë kërkim dhe të bashkëprodhojnë zgjidhje për digjitalizmin dhe arsimin në fusha që janë në të njëjtën kohë prioritete kombëtare e rajonale duke u bërë kështu pjesëmarrës aktiv në vendimmarje. Janë përzgjedhur 8 të rinj dhe të reja nga Shqipëria dhe Serbia përmes një thirrje të hapur të cilët do të jenë pjesë e programit të shkëmbimit, lëvizshmërisë, zhvillimit të kapaciteteve dhe mentorimit.

Gjatë ditës së sotme eventi lançues pati të ftuar nga të dy palët bashkëfinancuese Fondacioni Shoqëria e Hapur në Shqipëri dhe Serbi si edhe të ftuar të tjerë nga organizata rajonale me zyra në Shqipëri si Zyra Rajonale për Bashkëpunimin Rinor (RY) dhe  Fondi i Ballkanit Perëndimor (ËBF).

Thuhet shpesh se të rinjtë përfaqësojnë të ardhmen: por janë mundësitë që u jepen sot ato që do të përcaktojnë llojin e së ardhmes që do të jetë nesër. Është e rëndësishme jo vetëm të krijohen hapësira për të rinjtë, por të ndihmohen të rinjtë të krijojnë hapësirat e tyre, të krijojnë mundësi për të ndikuar në vendimmarrje dhe për akses të barabartë në mundësi. Programit Rajonal të Lëvizshmërisë për Lidershipin Rinor (RYL-MP) realizon pikërisht këtë” – u shpreh Andi Dobrushi, Koordinator Rajonal për Fondacionin Shoqëria e Hapur për Ballkanin Perëndimor dhe Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Shoqëria e Hapur për Shqipërinë. “Rekomandimi ynë i fortë mbetet që qeveritë të vazhdojnë investimet e tyre në bashkëpunimin rajonal në fushën e rinisë që në kontekstin e sotëm ka më shumë rëndësi se kurrë” – përfundoi ai.

“Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona për të fuqizuar të rinjtë dhe këtë program synojmë ta zgjerojmë edhe me vendet e tjera të rajonit. Të rinjtë kanë nevojë për akses dhe rrjetëzim për të qenë aktiv në vendimmarrje dhe bashkëpunimi është shumë i rëndësishëm për thyerjen e paragjykimeve” – u shpreh  Miodrag Milosavljević, Drejtor Ekzekutiv i Fondacionit Shoqëria e Hapur për Serbinë.

Për të mësuar nga projketet dhe iniciativat e tjera dhe për të përforcuar bashkëpunimin me aktorët lokalë dhe rajonalë, SCiDEV mirëpriti përfaqësues nga Zyra Rajonale për Bashkëpunimin Rinor (RY) dhe  Fondi i Ballkanit Perëndimor (WBF). Ines Bulajić (Koordinatore e Projektit ROUTE WB6) nënvizoi impaktin e punës me të rinjtë në programin e shkëmbimit rajonal për vullnetarizëm dhe sesi shkëmbimet e të rinjve ndihmojnë në kapërcimin e ndasive dhe drejt përforcimit të bashkëpunimit rajonal.

Dafina Beqiri (Menaxhere e Lartë Programi, ËBF) nënvizoi rëndësinë që ka përshtatja e programeve me nevojat dhe kërkesat e të rinjve.  “Ne duhet t’i frymëzojmë të rinjtë të veprojnë dhe t’i lehtësojmë procesin”, përfundoi ajo.

 Ivana Cenerić, (Qendra për Politikat Arsimore) prezantoi në detaje programin dhe e vuri theksin tek zhvillimi i kapaciteteve të të rinjve për hulumtim dhe aktivizim bazuar tek të dhënat.

Të gjithë kandidatët e përzgjedhur (A. Lazarević, D. Abedinaj, E. Shehu, L. Kolarski, M. Gjoka, M. Vuković, Xh. Mirashi Xh. Ndoka) bënë një prezantim të shkurtër rreth formimit të tyre dhe temës që do të trajtojnë gjatë punës së tyre kërkimore. Tematikat e hulumtimit që kandidatët e përzgjedhur  do të kryejnë variojnë nga natyra dhe janë me rëndësi të veçantë lidhur edhe me aktualitetin në të dy vendet ku variojnë që nga: Prespektiva e dy vendeve lidhur me proceset politike aktuale si Open Balkan dhe qasja e tyre me rininë; Aktivizmin si edhe edukimin; Qasja e të rinjve që mësojnë gjuhët e dy vendeve në kuadër të bashkëpunimit dhe forcimit të dialogut ndërkulturor mes dy vendeve; Problemet sociale të të rinjve me fokus kryesor dhunën në institucuionet shkollore; Qasja e të rinjve ndaj trashëgimisë kulturore si pjesë e memories kolektive; Përfaqësimi rinor në politikë në zgjedhjet lokale dhe vendore.

Programi ka një tipar të veçantë, atë të aktivizmit rinor të bazuar tek evidencat ose advokimin e drejtuar nga të dhënat, të cilat janë shtyllat kryesore të punës së SCiDEV dhe se si të rinjtë mund të fuqizohen për të kryer kërkime dhe për të përdorur të dhënat për aktivizëm, advokim dhe pjesëmarrje”, – u shpreh Blerjana Bino, Drejtore Ekzekutiv e SCiDEV. “Qëllimi ynë final është që të rinjtë serbë dhe shqiptarë të bashkëveprojnë në vazhdimësi për të ndikuar politikat kombëtare dhe rajonale” – përmbylli ajo.

TË NGJASHME

TË FUNDIT

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri