• 09/06/2023

“Ky është armëpushimi?”/ Zyrtari ukrainas: Bjellorusia lëshon raketa në Ukrainë, ata kanë sjellë vdekjen diku

 “Ky është armëpushimi?”/ Zyrtari ukrainas: Bjellorusia lëshon raketa në Ukrainë, ata kanë sjellë vdekjen diku

Raketat Iskander u lëshuan nga Bjellorusia në Ukrainë rreth orës 17:00 thotë një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës.

Kjo vjen pasi zyra e Presidentit Zelensky njoftoi sot se zyrtarët ukrainas dhe rusë do të takohen për bisedime në kufirin Bjellorusi me Ukrainën – edhe pse ata nuk kanë thënë se kur.

Anton Herashchenko postoi pamjet në Facebook.

“Raketat u nisën kundër Ukrainës nga afërsia e Mozyr”, ka shkruar ai. “Kjo do të thotë se ata kanë sjellë vdekjen diku… ky është lloji i armëpushimit që ne kemi?”

Një deklaratë ukrainase më herët tha se udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko kishte “marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin bjellorus të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit, bisedimeve dhe kthimit të delegacionit ukrainas”.

Të ngjashme