Kremlini, “ekstremisht i shqetësuar” për konfliktin në Izrael dhe Gaza

Moska është e shqetësuar për situatën në Izrael dhe Gaza. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u shpreh se situata e krijuar është një rrezik i madh për rajonin.

“Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar. Besojmë se kjo situatë duhet të kthehet në një kanal paqësor sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Peskov gjatë një konference me ​​gazetarët.

Peskov deklaroi po ashtu se deri më tani nuk kanë asnjë informacion për rusë të plagosur. Megjithatë, ai shtoi se diplomatët rusë janë në kontakt të ngushtë me autoritetet izraelite dhe palestineze për të monitoruar situatën dhe për të garantuar sigurinë e rusëve që banojnë në zonën e konfliktit.

Një marrëdhënie e ndërlikuar

Megjithatë, pas rimarrjes së detyrës, kryeministri aktual, Benjamin Netanyahu, duket se ka mbajtur një qëndrim më të ashpër kundër presidentit rus, Vladimir Putin, sesa paraardhësi i tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com