Kosova me një këmbë jashtë Euro 2024, “Dardanët” bien keq në Rumani

 Kosova me një këmbë jashtë Euro 2024, “Dardanët” bien keq në Rumani

Kosova është me një këmbë jashtë Euro 2024 pasi u mund në ndeshjen kualifikuese 2-0 nga Rumania në Bukuresht. “Dardanët” ndërmorën iniciativën që në minutën e 10-të me Edon Zhegrovën, por gjuajtja e tij me të majtën ishte qëndrore dhe shumë e lehtë për t’u pritur nga portieri Moldovan.

Ndeshja u ndërpre përkohësisht nga arbitrit francez Delajod, pasi nuk u hoq nga stadiumi një baner e ultrasve rumunë, ku shkruhej “Kosova është Serbi”. Pasi ekipet shkuan ën dhomat e zhveshjes dhe pasi përfaqësuesit e dy skuadrave zhvilluan një takim me dyer të mbyllura, u vendos që sfida të rifillonte, me kushtin për të mos u përsëritur më rasti.
Me rikthimin në fushë, vendasit ngacmuan portën kundërshtare, me goditjen e Nicusor Silviu Bancu që nuk pati as saktësinë e duhur.

Në minutën e 29-të, një gafë në prapvijën rumune mund të sillte golin e Kosovës, por Vedat Muriqi nuk realizoi dot, me një top tokazi. Në fundin e pjesës së parë, Vedat Muriqi “tradhton” Përfaqësuesen, pasi ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë, duke lënë skuadrën me një lojtar më pak për më shumë se një pjesë loje.

KUSH DUHET TA DREJTOJË PARTINË DEMOKRATIKE?

View Results

Loading ... Loading ...

Në pjesën e dytë, Muric bëri mrekullinë duke pritur një penallti por si duket nuk ishte e thënë për të dalë me pikë nga ndeshje, pasi Rumania shënoi me Stanciu dhe Mihaila.

Kosova renditet në vendin e pestë me katër pikë në grupin I dhe vetëm matematika e mban në lojë për një biletë europiani.

tiranaweb.al


Të ngjashme